Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Dünyanın En Büyük Yongası, Dünyanın En Hızlı Yapay Zekâ Bilgisayarında

Bilgisayar donanımları denildiğinde genellikle aklımıza ufak ve parçalar gelse de daha yoğun işlemlerin altından kalkabilmek için donanımların boyutlarını büyütmek gerekebiliyor. İşte Cerebras Systems de bunu yaptı, dünyanın en büyük yongasını geliştirdi.

Cerebras Systems, yaz aylarında Cerebras Wafer Scale Engine içerisindeki dev yongayı ortaya çıkarmışlardı. Gövdesinde 1,2 trilyon iletken bulunan dünyanın en büyük yongası, şirketin, derin öğrenmeyi hızlandırmak için tasarladığı sisteminin içerisinde yer alacak.
Bu hafta düzenlenen Supercomputing 2019 konferansında, CS-1’in ölçüsünün 66 santimetre olduğu açıklandı. 20 kW güç tüketen yonga, 4 kW gücü de alt sistemleri soğutmak için harcıyor. Yani bu devasa yonga, 15 kW güç harcarken 1 kW güç ise enerji sistemleri verimsizliği sebebiyle kayboluyor.
Cerebras Wafer Scale Engine
1574283047797.png

CS-1’e güç veren Cerebras Wafer Scale Engine, şu ana kadar yapılan en büyük GPU’dan 56 kat daha büyük, 78 kat daha fazla çekirdeğe sahip, 3 bin kat daha büyük yongayla tümleşik belleğe sahip. Yani kısacası çok hızlı diyebiliriz. Bunlara ek olarak, esnekliği arttırmak için PyTorch ve TensorFlow gibi açık kaynaklı ML sistemlerle çalışıyor.

Yonganın donanım özelliklerine dair henüz çok fazla detay bilinmiyor. Şirketten yapılan açıklamada donanımın saat hızı gibi özelliklerinin kısa vadede açıklanacağı söylendi. Yonganın özellikleri henüz tam olarak bilinmese de oldukça pahalı olacağı kesin
1574283070179.png

Şirketin sözcüsü, Tom’s Hardware’e yaptığı açıklamada tam olarak fiyat belirtmese de “birkaç milyona” mâl olacağını dile getirdi. Tabii bu herkes için heves kırıcı olduğu anlamına da gelmiyor. Chicago Üniversitesi Argonne LLC tarafından işletilen Argonne National Laboratory’de de (Argonne Ulusal Laboratuvarı) bir adet bulunuyor. Bu laboratuvarda kanser araştırmaları ve temel bilim deneyleri için kullanılıyor.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)