Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Dünyanın Dört Bir Yanından 7 Farklı Yemek Ritüeli

Absnthe

www.Mevsim.Org
uye
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,891
Tepkime puanı
3,453
Puanları
113
Web sitesi
www.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Dünyanın dört bir yanına seyahat etmek, özellikle yerel gelenekler söz konusu olduğunda, ilgi çekici bir deneyim olabilir. Bu geleneklerin çoğu, yiyeceklerin etrafında döner ve birçok ülkede çok sayıda tuhaf yiyecek ritüeli vardır. İnek kanı içmekten, noel yemeğinde KFC menüsü yemeye kadar pek çok garip gelenek bulunmaktadır. Bored Panda da dünyanın dört bir yanından 7 yiyecek ritüelini listelemiş. Gelin, bu geleneklere yakından bakalım…

1. Japonya’da Noel yemeğinde KFC yeme ritüeli
1-79.jpg


Japonya’da Noel’e, batı dünyasında olduğu kadar özenilerek hazırlanılmıyor fakat Japonlar yine de bu günü kendi yolları ile kutluyorlar. 1974’ten bu yana KFC Japonya, birçok aileye (3.5 milyonun üzerinde olduğu tahmin edilen) 25 Aralık’a özel ürettiği “KFC Yılbaşı Özel Yemeği”ni satıyor. Tavuk, kek ve şarap içeren menü, çok popüler olması nedeniyle haftalar öncesinden sipariş vermeyi gerektiriyor.2. Endonezya’da ölülerin son yemeği ritüeli
2-76.jpg


Endonezya’nın Sulawesi bölgesinde, yerli Toraja halkının bir üyesi vefat ettiğinde, hemen gömülmüyor ya da yakılmıyor. Sevilen kişinin cesedini haftalarca, aylarca ve hatta yıllarca tutmak bir gelenektir. Bu gelenek, ölen kişinin masadaki yerini koruması için yapılmaktadır. Eşi ve çocukları ölen kişi ile konuşur ve ölüye günde dört kez yiyecek verilir. Bu geleneğin dokuzuncu yüzyılda ortaya çıktığı düşünülmektedir ve bugün hala uygulanmaktadır.

3. Kenya’da inek kanı içme ritüeli
3-70.jpg


Bu ritüeli gerçekleştirmek için güçlü bir mideye ihtiyacınız olabilir! Tarihsel olarak ineklerin kanını içmek, seyahat eden kabilelerin, yiyecek ve suyu yetersiz olduğunda, Afrika’nın engin çöllerini geçmelerine yardımcı olması ile ortaya çıktı. Masai kabilesi savaşçıları bugün hala bu ritüeli, ya sütle karıştırarak ya da doğrudan ineğin damarlarından içerek gerçekleştirirler. Kanı içilen inek genellikle öldürülmez.

4. İngiltere’de peynir yuvarlama ritüeli
4-62.jpg


Cooper’s Hill’de gerçekleştirilen bu gelenek, İngilizlerin 3,5 kiloluk bir peyniri çayırdan aşağıya yuvarlayıp, yakalamaya çalışmaları ile gerçekleşiyor. Dünyanın dört bir yanından yoğun bir katılımın bulunduğu bu olay, oldukça popülerdir.5. Sibirya’da sihirli mantar partisi ritüeli
5-64.jpg


Eski zamanlardan beri, Koryak kabilesi üyeleri bir araya gelip ve bir gece parti yapar. “Sihirli Mantarları” yedikten sonra, kabileler bir süre uyuya kalır ve enerji dolu bir şekilde uyanırlar. Daha sonraki birkaç saat sınırsız enerji ve mutluluk ile doyasıya eğlenirler.

6. Tayland’da barbar vejetaryen partisi ritüeli
6-50.jpg


Festivalin kökenleri dini ve vejeteryan yemeklerin büyük bir kısmını oluştursa da, asıl olay 9. günden itibaren başlıyor. Festival boyunca insanlar sıcak kömürlerin üzerinde yürüyerek ve vücutlarına delici cisimler sokarak dini bağlılıklarını gösteriyorlar.

7. İspanya’da şarap savaşı festivali
7-49.jpg


Kırmızı şarabı seviyorsanız, bu festivali seveceksiniz. İspanya’nın La Rioja bölgesinin tam ortasında şarap üreten küçük bir kasaba olan Haro’nun eteklerinde yer alan yerel halk, haftalarca süren şarkı, dans ve içki ile San Pedro gününü kutluyor. Şarap Festivali (veya yerel olarak bilinen adıyla Batalla de Vino) her yıl 29 Haziran’da kutlamaların bir parçası olarak gerçekleşiyor.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)