Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Dünya Değişiyor: Dünya Üzerinde Şu Anda Varolan En İlgi Çekici 6 Yenilik

Muzik

bullet-train.jpg


1. “Skytrain” Asma Tren – Çin
skytrain.jpg

Çin’de, “Skytrain” adı verilen yeni tren istasyonlarının yapımı sadece 4 ay sürdü. Pandaya benzeyen bir tren, ülkenin en hızlı askıda demiryolu hattı olacak. Tren 230 yolcu kapasiteli ve saatte 37 mil hıza ulaşıyor. Küçük kasabalar için tasarlandı. Askılı yapıda bir banliyö demiryolu hattının tamamlanması yalnızca 3-5 ay sürdüğü için, metro tünelleri inşa etmekten daha az zaman alıyor.

2. Gelişmiş Ulaşım Sistemi “Bullet Train” – Japonya
bullet-train.jpg

“Kurşun Tren” ilk olarak 1964’te Tokyo Olimpiyatları’nda dünyayı şaşırttı. Saatte 130 mil hıza ulaştı. Günümüzde, yeni Shinkansen trenleri tüm rekoları alt üst ettiler – deneme süresince saatte maksimum 600 km hıza ulaştı. JP Central bu trenleri 2027 yılına kadar piyasaya sürmeyi planlıyor. Yaklaşık 300 km’lik mesafeyi 40 dakika veya daha kısa bir sürede gerçekleştirmek mümkün olacak.


3. Maggie Daley Oyun Parkı – Amerika
oyun-park%C4%B1.jpg

Chicago’da, her çocuğun rüyası olan bir çocuk parkı var. 20 dönümlük arazide, her yaştan çocuklar için çekici alanlar var. Örneğin “Liman” da, kaydıraklar, dürbünler ve su sıçratan bir balina bile bulabilir. Özel olarak donanımlı tırmanma duvarları parkın çevresinde bulunur ve güvenli bir kauçuk zemin, tepeler ve dalgaları taklit eder.

“Slide Crater” da, tüm çocuklar tarafından sevilen devasa bir asma köprü ile bağlantılı çok sayıda kaydırak ve kule bulacaksınız.

asma-k%C3%B6pr%C3%BC.jpg


4. Uçan Arabalar – Çin
arba.jpg

Star Wars’tan bilen herkesin arzu ettiği bir araçtır. İyi haber ise bu teknolojinin zaten var olmasıdır. Volkswagen şirketi, tekerlekleri olmayan ve araç yolun hemen üstünde adeta yüzen elektromanyetik bir sistemle havada dyrabilen, fantastik bir gezinme arabası tasarımını yarattı. 2 koltuklu araç, otomatik pilot, ses tanıma, çarpışma önleme sensörleri ve direksiyon kumanda çubuğu gibi işlevlere de sahip olacak. Bu yenilik, insanlara ve doğaya zararlı herhangi bir gaz yaymıyor ve trafik sıkışıklığından kaçınmaya da yardımcı oluyor.


5. Kunsthaus Graz “Dost Uzaylı”Avusturya
graz.jpg

Avusturya’nın Graz kentinde bulunan Kunsthaus Graz, “Dost Uzaylı” olarak adlandırılıyor. Eski binaların kiremitli çatılarının zeminine karşı çıkıyor. Tasarımcılara göre, bu gelenekçi ile yenilikçi arasındaki bir tür diyalog. Ve eğer fikir ilk başta tuhaf görünse de, şimdi şehrin simgelerindendir.

grazz.jpg


Spittelau atık yakma tesisi, 1989’da büyük bir yangın çıkarıldıktan sonra Friedensreich Hundertwasser tarafından yeniden tasarlandı. Artık bina, atık, enerji ve sanatın bir araya getirilebileceğine dair benzersiz bir görüntü.

Günümüzde, ısıtma tesisinin enerjisi, bitki yakınlarında 60.000’den fazla daire ısıtıyor ve turistler her zaman yürüyüş yollarına işaret ediyorlar.

6. Polimerli Banknotlar – Avustralya
para.jpg


1988 yılından bu yana, Avustralya’daki insanlar polimer kağıt paralarıyla yer değiştirdikleri için paralarını tutturmak ya da bantlamaktan vazgeçtiler. Güçlü ve su geçirmez para hemen popular oldu. Bu arada, Avustralya’nın pratik yaklaşımı çoktan Yeni Zelanda, Romanya, Yeni Gine, Vietnam, Brunei, Kanada ve Maldivler tarafından kullanılmaya başlandı. İsrail, Meksika ve İngiltere de dahil olmak üzere 20’den fazla ülke de yeni banknotlara geçmeyi planlıyor.​
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)