Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Doğu Timor kültürü

Katılım
31 May 2017
Mesajlar
280
Tepkime puanı
3
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

[h=2]Doğu Timor kültürü[/h]​

Doğu Timor kültür Timor yerli Avustronezya kültürleri üzerinde, Portekizce, Roma Katolik ve Malay da dahil olmak üzere çok sayıda kültürel etkileri, yansıtır. Legend sık olarak adlandırılan dev bir timsah, Timor adası, ya da Timsah Adası dönüşmüş olduğunu söyler. Doğu Timor, Endonezya gibi kültür ağırlıklı Katolik etkisi daha güçlü olmasına rağmen, nüfusun ağırlıklı olarak Roma Katolik olmaktan Avustronezya efsanelerinden etkilenmiştir olmuştur.

Okuma yazma bilmeyenlerin hala yaygın, ancak güçlü bir şiir geleneği vardır. Uma lulik olarak bilinen doğu bölgesinde geleneksel totem evler, aynı zamanda hayatta olmasına rağmen mimari olarak, bazı Portekizce tarzı binalar, tespit edilebilir. Işçilik, geleneksel eşarp veya Tais dokuma olarak da yaygındı.

Edebiyat
Kolayca en ünlü Doğu Timor yazar Xanana Gusmão Timor direniş örgütü Fretilin lideri ve bağımsız Doğu Timor başkanı. O bağımsızlık mücadelesi sırasında iki kitap yazdı. Aynı zamanda bir şair ve ressam, o, kültürünü, değerlerini ve becerilerini Timor halkının anlatan eserler üretti .

Timor diğer önemli yazarları şunlardır: Fernando Sylvan Francisco Borja da Costa, Ruy Cinatti ve Fitun Fuik.

Müzik
Doğu Timor müzik gamelan ve Fado gibi müzik ithal Portekiz ve Endonezya, hem de kontrol altında tarihini yansıtır. Yerli halk müziğinin en yaygın formu likurai dans, savaştan sonra ev erkekleri karşılamak için kadınlar tarafından yapılan edildi. Onlar küçük bir davul kullanılan ve bazen köylerden geçerek alayları düşman başkanları yapılan dans modern bir versiyonu kur kadınlar tarafından kullanılır.

Modern çağda, Timor müzik bağımsızlık hareketi ile yakından ilişkili olduğu; örneğin, bant Dili All Stars Birleşmiş Milletler devreye iken, 2000 yılında bağımsızlık konusunda referanduma kadar bir marş haline geldi bir şarkı yayınladı şarkı insanlar referandumda oy vermek için kayıt teşvik etmek "Hakotu Ba" (Lahane) olarak adlandırılır.

Doğu Timor popüler müzisyenler Teo Batiste Ximenes, Avustralya'da büyüdü ve halk ritimleri müziğinde onun anavatanına kullanır. Avustralya, Portekiz ve başka göçmen toplulukları birçok Doğu Timor halkının, Doğu Timor halk müziği, dünya çapında birçok yerde getirilmiştir. Mülteci kamplarında Portekiz, Angola ve Mozambik gibi diğer Portekiz sömürgelerindeki stilleri ile birlikte Doğu Timor müzik karışık.

Sömürgeciler tarafından getirilen bir ithalat olmasına rağmen gitar uzun, Doğu Timor musc önemli bir parçası olmuştur; gitar için bazı yolları var, ancak, yaylı çalgılar yerli tür benzer. Yabancı etkiler de rock and roll, hip hop ve reggae gibi popüler müzik stilleri içerir.

Din
Doğu Timor Portekiz sömürge döneminin başından beri sözde Katolik olmuştur. Katolik inanç Endonezya işgali sırasında 1975 ve 1999 yılları arasında Doğu Timor kültür merkezi bir parçası oldu. Portekiz egemenliğine, Doğu Timor çoğunlukla animist edilmiş iken, bazen minimal Katolik ritüeli ile entegre, Endonezya egemenliği altında Katoliklerin sayısı önemli ölçüde arttı. Endonezya devlet beş resmen tanınan dinler bir bağlılık ve geleneksel inançlar tanımadı; Endonezya ağırlıklı olarak Müslüman ve Endonezya kural boyunca Vatikan doğrudan sorumlu kalan Katolik kilisesi, bir sığınak olmuştu çünkü: Bu çeşitli nedenlerden dolayı Doğu Timor zulmüne karşı bir sığınak arayan.

Dili, Monsenyör Martinho da Costa Lopes Piskoposluk 'Apostolik Yönetici' (de facto Bishop), tecavüz, işkence, cinayet ve kayıplar da dahil olmak üzere Endonezya güvenlik güçleri tarafından insan hakları ihlallerine karşı konuşmaya başladı. Jakarta gelen baskılar ardından, 1983 yılında görevinden istifa etti ve Endonezya düşünce daha sadık kalacaklarını genç rahip Monsenyör Carlos Felipe Ximenes Belo, yerini almıştır. Ancak, o da sadece insan hakları ihlallerine karşı konuşmaya başladı, ama sorunu self-determinasyon, bir referandum çağrısı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterine bir açık mektup yazma. 1996 yılında artık sürgündeki lideri Jose Ramos Horta, ülkenin Dışişleri Bakanı ile birlikte, Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü.

Doğu Timor bağımsızlık hareketi, Fretilin, komünist olduğunu Suharto rejimi tarafından suçlamalara rağmen, liderlerin çoğunun rahiplerin olması için eğitim, ve felsefe Marksizme göre Latin Amerika'nın Katolik kurtuluş teolojisi için muhtemelen daha fazla borçlu.

Ancak, çoğunluğu ülkenin insanları şimdi Katolikler olmak rağmen, yeni cumhuriyetin din özgürlüğü ve Başbakan Mari Alkatiri, Yemen kökenli bir Müslüman.

Epilasyon
Kültürün bir başka ilginç nokta, (başını dışında) tüm vücut saç kaldırmak için Doğu Timor (15 yaş) yetişkin kadınlar için bir görevdir.
 

Fineas

Epik
uye
Katılım
14 Mar 2018
Mesajlar
4,287
Tepkime puanı
5,416
Puanları
113
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Paylasim için teşekkürler ~
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular