Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Doğu Anadolu Bölgesi - Ekonomik Yapısı

  • Konbuyu başlatan Mia
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 2:28

Mia

bayan
Katılım
26 Eyl 2016
Mesajlar
654
Tepkime puanı
15
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Doğu Anadolu Bölgesi Ekonomik Yapısı
MsXLabs.org & Temel Britannica

Sanayi kuruluşları yetersiz olan Doğu Anado*lu Bölgesi halkı geçimini, başta hayvancılık olmak üzere tarımdan sağlar. Bölgenin hay*vancılığa çok elverişli olan Erzurum-Kars bölümünde yüksek nitelikli sığırlar yetiştirilir. Çok sayıda küçükbaş hayvan besleyen göçer aşiretler yazın sürülerini bölgenin öteki ke*simlerindeki yüksek yaylalarda otlatır.

Bitkisel üretime elverişli alanlar, bölge yüzölçümünün ancak yüzde 10'unu kaplar. Bu alanın büyük bölümünde tahıl ekimi yapılır. Tahıldan başka baklagiller, şekerpancarı, meyve, sebze, pamuk ve az miktarda da tütün yetiştirilir. Pamuk yetiştiri*len kuytu Iğdır, Malatya ve Elazığ ovalarının yanı sıra Erzincan Ovası ile Van Gölü çevre*sinde meyve bahçeleri çok yer tutar.

Yalnızca büyük kentler çevresinde kurulan sanayilerin başlıcaları pamuklu dokuma, ip*lik, şeker, süttozu, un, peynir, yem, sigara ve çimento fabrikaları ile et kombinalarıdır.

Yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengin sayılan Doğu Anadolu Bölgesi'nde Afşin ve Elbistan'da linyit; Hekimhan ve Divriği yörelerinde bakır; Guleman yöresinde krom; Maden yöresinde bakır, Keban ve Baskil yöresinde de gümüşlü kurşun yatakları vardır. Keban ve Karakaya hidroelektrik, Afşin-Elbistan termik santralleri bölgenin başlı*ca enerji üretim kuruluşlarıdır.

Tarımsal alanları kısıtlı, sanayi işyerleri yetersiz olan bölge halkının artan nüfusu içinde işsiz kalan kesimi, ülkenin ekonomik olanakları daha gelişmiş olan yörelerine göç etmek zorunda kalmaktadır.

Türkiye'nin öteki bölgeleriyle bağlantısını sağlayan kara ve demiryolları olan Doğu Anadolu Bölgesi'nin, Erzurum, Malatya, Elazığ ve Van havaalanlarından ülkenin öteki büyük merkezlerine havayoluyla da ulaşılır.

Yalçın dağları, coşkun akarsularıyla eşsiz görünümler sunan ve birçok tarihsel yapı*ya sahip olan bölgenin zengin bir turizm potansiyeli vardır. Ağrı ve Cilo dağları, dağcı*ların başlıca ilgi alanlarındandır. Tunceli ilin*de doğal güzellikleriyle ünlü, zengin bitki ve yabanıl hayvan varlığına sahip Munzur Çayı vadisinde piknik ve balıkçılık yapma olanak*ları sağlanan bölümünde bir ulusal park ku*rulmuştur.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular