Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Doğal Yöntemlerle Hıçkırık Nasıl Geçer ?

  • Konbuyu başlatan Muzik
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 3:39

Muzik

hickirik2.jpg
Gögüs ve karın boşluğunu birbirinden ayıran ve diyafram adı verilen kasın, hava yutulması nedeniyle istem dışı kasılmasıdır, hıçkırık. Genellikle yemek yerken veya su içerken yakalandığımız hıçkırıkta, diyafram saniyede bir kez kasılıyor ve bu kasılma sırasında, boğazımızın, ses tellerinin bulunduğu üst kısmı kapanıyor. Böylece hava geçişi engelleniyor ve “hıck” sesi çıkıyor. Diyaframın hızlı bir şekilde büzüşmesi, ani ve hızlı nefes almamıza neden oluyor. Hıçkırık nasıl geçer diye merak ediyorsanız işte en etkili yöntemler.

Nefes tutma

Halk arasında en yaygın bilinen yöntem nefes tutmadır. Normalde hıçkırık bir süre beklenilince kendiliğinden geçer. Ancak geçmezse nefes tutma yöntemini uygulayabilirsiniz. Nefesinizi tuttuğunuzda diyaframın hareketi engellencek; kasılamayacak ve böylece zorlanmayacaktır. Hıçkırık önce azalacak sonrasında ise duracaktır. Ayrıca nefes tutulduğunda, kandaki karbondioksit oranı artar. Bu da hıçkırığı durdurur. Kese kağıdına solumak da aynı etkiyi yaratacaktır.

Bitkisel yöntemler

Diyaframdaki kasılmayı buzlu su, limon suyu veya sirke içerek de giderebilirsiniz. Bunların yanı sıra iki-üç adet kesmeşeker yemek veya bir tatlı kaşığı tuz yemek de aynı etkinin oluşmasını sağlayabilir. Aç karnına karanfil çiğnemek de hıçkırığa çok iyi gelir. Papayta çayı da hıçkırığı kesmekte birebirdir. Bir tutam papatyayı bir fincan sıcak suda demleyip içebilirsiniz. Bu yöntemler hıçkırık nasıl geçer diyenlerin oldukça işine yarayacak.

Tatlı şeyler yemek

Bir kaşık bal veya şeker yiyerek beyninizi şaşırtıp hıçkırığı kesebilirsiniz. Dilin arka tarafından ekşi tat almayı bekleyen beyin, yaptığınız aşırı tatlı yüklemesiyle şaşıracak ve bu duraksama hıçkırığın kesilmesini sağlayacak. Beyin, dilin ekşi noktasında tatlı tadının nasıl oluştuğunu algılamakla meşgulken diyaframdaki kasılmayı, tabiricaizse “unutacak”.

Şınav çekmek

Eğer vücudunuz müsaitse şınav çekin. Şınav çekerken karın kasları ve diyafram aşırı kasılır. Bu kasılma akciğeri sıkıştırır. Böylece bu bölgedeki basınç dengesizlikleri azalır; bu da hıçkırığın azalmasını sağlar. Hıçkırık nasıl geçer diye yakınıyorsanız ve uygun bir ortamdaysanız bu yöntem oldukça etkili.

Sıcak şeyler içmek

Saydığımız tüm bu yöntemler arasında sıcak bir şeyler içmek en pratik ve en güvenilir olanı. Hıçkırmaya başladığınızda bir bardak çay, süt veya su içerseniz kasılmaların azalmaya başladığını göreceksiniz. Hıçkırık nasıl geçer diye düşünmek yerine bu yöntemi uygulayın; çok ama çok iyi gelecek.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular