Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Deniz Kızları Gerçek Mi?

Katılım
17 Eyl 2018
Mesajlar
660
Tepkime puanı
834
Puanları
93
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Deniz kızları gerçekten var mıdır? Deniz kızları ile ilgili hikayeler ve inanışlar nelerdir? Deniz kızları hakkında bilgi.

Maalesef gerçek değiller. Deniz kızları hakkında birçok TV şovu, film ve masal var. Bazıları eğlenceli kimisi ise korkutucu olacak şekilde tasarlanmış.
Bazı insanlar gerçek deniz kızlarını gördüklerini iddia ettiler, ancak bunların sahte olduğu kanıtlandı.

Bildiğimiz bir şey, deniz kızlarının uzun bir süredir dünyanın dört bir yanından insan hikayesinin bir parçası olduğudur.

1545158597725.png


Binlerce yıl önce
Eski Neo-Sümer İmparatorluğu’nda (Orta Doğu’da) binlerce yıl önce tanrıça Atargatis (Derketo olarak da bilinir) yarım kadın ve yarım balık olarak tanımlandı.

Antik Roma yazarı Pliny, Gaul’daki (modern Fransa, Lüksemburg, Belçika ve Batı Almanya) deniz kızlarını anlatmıştır. Pliny, kıyı boyunca pullarla kaplı bir çok insanın görüldüğünden bahseder.
Orta Çağ’da, deniz kızlarının birçok tasviri vardır ve bu tasvirler Avrupa’da çok yaygındı. Bu tasvirlere göre deniz kızlarının belden yukarısı insandır ve belden aşağısı bir balıktır. Orta Çağ’da denizkızlarının tehlikeli olduğuna inanılmış ve denizcileri boğduklarına dair hikayeler yayılmıştır. Birçok masal, erkeklerin güzel kadınlardan uzak durmaları ve denizde dikkatli olmaları konusunda uyarı içerirdi.

1545158637887.png

Dugong

Dugong balıklarının kuyruklarını gören denizciler, suyun altında dalış yaparken deniz kızı kuyruğunu gördüklerine inanıyordu. Bu süre zarfında deniz kızı hala denizciler tarafından şanssızlığın bir göstergesi olarak görülüyordu. Deniz kızları hakkında bazı halk hikayeleri, onları kayalardan geçip gemilere çarparak, denizcilerin dikkatini dağıtan güzel kadınlar olarak tanımlanırdı.
1837’de Hans Christian Andersen “Küçük Denizkızı”nı yazdı ve korkutucu denizkızı görüntüsü değişti. Önceki hikayelerin aksine, Küçük Denizkızı’nde denizkızı insanları öldürmüyor, hayat kurtarıyordu.

1842’de Amerika’da bir müzeye sahip olan P. T. Barnum, deniz kızlarının varlığını kanıtlamaya çalıştı. Barnum, “Feejee (Fiji) Denizkızı” na sahip olduğunu açıkladı. Deniz kızı sahteydi. Bir bebek maymunun başı, göğsü ve kolları bir balığın kuyruğuna dikilmişti.
Deniz kızlarının var olduğuna dair bir kanıtımız olmasa da, okyanuslarda veya göllerde yaşayan kısmi insan geleneklerine sahip birçok kültür var. Diğer kültürlerde balık kuyruğu yerine bir yılan kuyruğu olabilse de, Batı Avrupa’daki ve Orta Doğu’daki deniz kızlarının çoğu, kısmen insan ve kısmen balık olarak gösterilmektedir.
Çok az sayıda efsanevi yaratık, pek çok farklı kültürde, değişmeden uzun bir zaman diliminde bulunabilir. Bu yüzden deniz kızları gerçek olmasa bile, muhtemelen insanın hayalinde yatmaya devam edeceklerdir.
 

Fineas

Epik
uye
Katılım
14 Mar 2018
Mesajlar
4,287
Tepkime puanı
5,416
Puanları
113
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Deniz kizlari yari insan yari balik boyle birsey olcak olsa melez olurlardi bi insanla bir baligin evlenmesi lazim baliklarin nasil uredigi ortada arti insanin kendi turu disinda iliskiye girse mesela hayvanla cocugu olabilirmi dusunmek bile sacma boyle birsey bilimsel olarak oluru yok :D yada varsada ben bilmiom:D
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular