Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Dedicated Serverin Avantajları Nelerdir?

Dedicated server nedir? Dedicated sunucular hakkında bilgi.
Bir web siteniz var ve artık geleneksel paylaşımlı web hosting ihtiyaçlarınızı karşılamaktan çok uzaksa, sunucu kiralama zamanınız gelmiş demektir. Servis sağlayıcıların sitelerini dolaştığınızda ise birden çok seçenekle karşılaşırsınız. Dediacated server, fiziksel sunucu kiralama, VPS gibi farklı çözümler, datacenter tarafından sunulan hizmetlerdendir. Fiyat bakımından da oldukça büyük farklar bulunan bu servislerden hangisini tercih edeceğiniz konusunda karmaşa yaşamanız oldukça normaldir. Her geçen gün gelişen teknoloji ortamında hizmetlerin nitelikleri yükseldiği gibi maliyetleri de olumlu yönde değişmektedir.
Dedicated.jpg


Ver sağlayıcıların hizmetleri incelendiğinde, dediacated server çözümlerinin fiziksel sunucu kiralama yöntemine göre daha ekonomik olduğunu görürsünüz. Bunun elbette birden çok sebebi vardır. Başlıca maliyet avantajı sebebi, datacenter tarafından sunulan bu hizmetin, satın alım maliyetlerinin düşük olmasıdır. Fiziksel sunucu kiralama yapabilmek için sınırsız sistem kaynağı bulunan, daha doğrusu sınırı makinenin fiziksel sınırları olan bir alt yapı benimsenir. Yani fiziksel sunucu kiralamada usul, makinenin bütünüyle satın alınması veya kiralanmasıdır.

Oyda dediacated server teknolojisinde satın alma söz konusu olmayıp, datacenter slotları üzerüne eklenecek bir barındırma ara yüzünün kiralanması söz konusudur. Satın alan kişi için ek bir donanım gereksinimi söz konusu olmadığından veri merkezinde ayrılmış sanal sunucular üzerinde tahsis edilecek sistem kaynaklarını, belirlenen seviyede sınırsız biçimde kullanmalarına olanak sağlanır. Geleneksel sunucu kiralama ile belki de katlanacağınız gereksiz maliyetin önüne geçmek için dedicated server önemli bir çözümdür.

Web siteleri ve diğer online yazılımların çalışması için paylaşımlı hostingin kullanılamadığı durumlarda fiziksel sunucu kiralamak elbette bir çözümdür. Lakin, bir sunucu; bir web sitesi için oldukça fazladır. Örneğin, 8 çekirdekli, 8gb ram ve 5TB sabit diske sahip bir websunucusu; çok ağır yazılımları ve onlarca siteyi çalıştırabilir, oysa bir site ve bir yazılım için tek çekirdekli ve 1 GB RAM düzeyinde bir dedicated server çözümü yeterli olacaktır. Ayrıca sunucu kiralama yönteminde sistemin tüm bakım, onarım ve yenileme yükümlülüğü de kiralayan üzerindedir ki zaten çözümüne göre 10 kata kadar daha maliyetli olan bu çözümün bu külfeti ile muhatap olmak için buna mukabil bir ihtiyaç gerekli olmalıdır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)