Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Dedektif Nik (Rip Kirby)

Fineas

Epik
uye
Katılım
14 Mar 2018
Mesajlar
4,287
Tepkime puanı
5,416
Puanları
113
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

DEDEKTİF NİK
(Rip Kirby)İkinci Dünya Savaşı'nda Deniz Kuvvetlerine katılan Alex Raymond, dönüşte kendisiyle en çok özdeşleştirilen Rip Kirby adlı kahramanı yaratmıştı. Belki de yaratacağı son kahramanın kendisine benzemesini istemiş olmalıydı. Böylece ilk Rip Kirby günlük bantı 1946 Mart ayında yayınlanmıştır.

img065.jpg


1001 Roman'ın 1948 yılında yayına başlayan serisinin 1. sayısında Nat Pinkerton adıyla basılan Dedektif Nik sayfası.

Rip Kirby/Dedektif Nik, İkinci Dünya Savaşı'ndan dönüşünde profesyonel dedektiflikle ilgilenen bir kriminologdur. Uzun boylu, yakışıklı, zarif, soğukkanlı ve İngilizvari havasıyla, ağzından eksik etmediği piposu, müzik ve şaraptan hoşlanmasıyla karakteri iyice vurgulanan Rip Kirby, savaş sonrası krizinden etkilenmeyen lüks semtlerde geçen maceralarında, Desmond adlı özenli ve ölçülü davranışları olan yardımcısıyla birlikte modern bir apartmanda yaşamaktadır. Honay Dorian isimli, sevgilisi sayılabilecek bir güzel bayan da bu maceralarda yanından hiç eksik olmaz. 1952'den itibaren Alex Raymond senaryo hazırlanmasını Fred Dickinson'a bırakmıştır. Ve 1956 yılında Alex Raymond'un ölmesiyle Rip Kirby'i devralan asistanı John Prentice seriyi devam ettirmiştir.

izgiromanAnsiklopedisi158.jpg


Dedektif Nik'in Maceraları adlı derginin 1955 yılına ait sayılarından birinin kapağı.

Ülkemizde ilk kez 1948 yılında, yani ortaya çıkışının üzerinden sadece iki sene geçmişken Binbir Roman sayfalarında Nat Pinkerton adıyla yayınlanmıştır. 1952 yılına değin bu dergide maceraları yayında kalırken Temmuz 1950'den itibaren aynı anda Hürriyet Gazetesi sayfalarında günlük bantları basılmaya başlamıştır, ilk bağımsız dergisi ise 1956 yılında Nihat Özcan tarafından yayınlanan özel serisinde Türk okuyucusuyla buluşan Rip Kirby, burada Dedektif Nik'in Maceraları başlığını almıştır. Nisan 1982 tarihinden itibaren Hello adlı dergide Rip Kirby başlığıyla renkli bantları yayınlanmıştır. 19 Aralık 2000 tarihindeyse Hürriyet Gazetesi, sayfalarında yaklaşık elli yıl süren bantın yayınına son vermiştir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)