Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çocuklarda olumsuz davranışların nedenleri

Katılım
26 Ara 2016
Mesajlar
1,067
Tepkime puanı
2,264
Puanları
113
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Behavioral-Problems-Counselling-Dr.-Prerna-Kohli-Indias-Leading-Psychologist-1024x576.jpg


İlgisizlik
Güç çatışması
İntikam olgusu
Yetersizlik duygusu


İlgisizlik

Çocuklarımızdaki olumsuz davranışların en önemli sebeplerinden birisi, görmek istedikleri ilgidir. İnsanlarda ilgi isteği evrenseldir. Çocuklarımız öncelikle, doğru ve olumlu davranışlarla anne ve babalarının ilgisini çekmek isterler. Bu yolla anne babanın ilgisini çekemediklerinde, olumsuz davranışlara yönelirler.

Güç Çatışması

Olumsuz davranışlardan bir diğeri şu fikirdir: ‘’ Çocuklarım benim dediğimi yapmak zorunda.’’
Çocuklarımızla bu tarzda olumsuz bir şekilde güç yarışına girmek yerine, birazcık sessiz kalalım. Güç yarışında genellikle çocuk kaybeder görünür

İntikam Duygusu

Eğer güç çatışması devam ederse, çocuklarda intikam alma duygu ve düşünceleri gelişebilir.

İntikam arayışındaki çocuklar, sevilmediklerine inanmışlardır. Kendileri, anne baba tarafından nasıl incitilmişlerse, anne babasını da o şekilde inciterek önemsenmeye çalışırlar. Zamanla zalim ve sevilmeyen çocuk rolünü benimseyebilirler.

Yetersizlik Duygusu

İntikam arayan bir çocuğun anne babası da kendini incinmiş hisseder. Belki çocuğuyla hesaplaşmak ister. Çocuk, anne ve babasından yeterince ilgi görememekte, anne ve babasıyla girdiği güç yarışlarının hepsini kaybetmektedir. Bu umutsuzca uğraş devam ettiğinde, yetersizlik gösterisi haline gelir. Kendini yetersiz, yeteneksiz, kabiliyetsiz hisseder. Öyle bir çocuk tipi çizer.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular