Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Muzik

cocuklarda-tuvalet-egitimi.jpg


Henüz yeni doğmuş bir bebeğin kasları güçlü olmadığından tuvaletini tutamaz. Kasların gelişmesiyle birlikte çocuğun zihinsel gelişimi de tuvalet eğitimi için önemlidir. Bu yüzden çocuklarda tuvalet eğitimi yaşı ortalama 2 yaştan sonra başlar. Fakat bu yaş sınırı her çocukta aynı olmayabilir. Bu yüzden çocuklardaki tuvalet eğitimi için acele etmemek en önemli aşamalar arasında yer alır. Peki, çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilir? Sorusunu daha ayrıntılı bir şekilde Qkadın ekibi olarak sizler için araştırdık.
  • Sabırlı Olmalısınız! Çocuğun tuvalet eğitimi konusundaki en önemli aşama; annenin aceleci bir tutumda olmamasından geçer. Bu durumda anne, son derece sabırlı olunmalı ve çocuğa verilen tuvalet eğitimindeki ilk süreçte mutlaka başarısızlığın olacağını kabullenmek gerekir. Deneme yanılma yöntemleri çocuğunuzun tuvalet alışkanlığını zamanla kazanmasına yardımcı olacaktır. Dolayısıyla çocuğa tuvalet eğitimi öncesinde annenin de bu dönem için hazır olması çok önemlidir.
  • Kesinlikle Korkutmayın! Tuvalet alışkınlığı sırasında çocuğunuzu korkutmak, aşağılamak, azarlamak yapılabilecek en yanlış eğitimler arasında yer alır. Bunun yerine tuvalet eğitimisırasında pozitif bir tutum, çocuğun psikolojisi üzerinde olumlu sonuçlar sağlayacaktır. Çocuğunuz altına kaçırdığı zaman onu azarlamak yerine bir dahaki tuvalet ihtiyacı için pozitif olarak yönlendirebilirsiniz. Örneğin; tuvaletinin geldiğini söylediği anda mutlu olduğunuzu ona hissettirmeli ve sevmelisiniz. Tuvaletini altına yapmadığı için mutlu olduğunuzu bunu kendisine anlayacağı bir dille anlatmanız çok etkilidir. Bunun yanı sıra ufak hediyelerle çocuğunuzun olumlu yaklaşımını ödüllendirmelisiniz.
  • İlgisini Çekmeye Çalışın! Her çocuk büyüklerini örnek alır. Bu yüzden siz de tuvalete gittiğiniz zaman evdeki baba veya farklı bir ebeveynin sizi sevmesini ve alkışlamasını sağlayın.
  • Sık Sık Tuvalete Götürün! Tuvalet eğitimi boyunca çocuğunuzun altına yapmasına izin vermeyecek şekilde sık sık tuvalete götürün. Bu sıklık 40 dakikada bir yeterli olacaktır. Bu hususta en dikkat edeceğiniz şey; çocuğunuzu tuvalete götürdüğünüzdeki her sefer için tuvaletini yapması için zorlamayın. Yaklaşık 2 dakika kadar beklemeniz yeterli olacaktır.
Ebeveynin çocuğa tuvalet eğitimi sırasında sabırlı olup, empati kurması tuvalet eğitimi süresince yapılması gerekilen en önemli aşama olduğu unutulmamalıdır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular