Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çocuklar Yetiştirmek için 5 Kitap

Muzik

1539888848507.png


Bugün kendine güvenen çocuklar yetiştirmek için faydalı olabilecek bir kaç kitaptan bahsedeceğiz. Bu neden önemlidir? Karl A. Menninger’in bir sözü bunu çok güzel özetler “çocuklara ne yapıldıysa, onlar da bunu topluma yapar.”

Tabii ki, ebeveynler olarak hepimiz, sevdikleri şeyleri yapan, mutlu, tatmin olmuş bir çocuk sahibi olmayı hayal ediyoruz. Bunu yapmak için daha adil ve daha dengeli bir dünya geliştirmeleri gerektiği açıktır. Ve bu tür bir topluma ulaşmak için, kendilerine inanan, güvenen ve kendi kendine yeten, ve tüm yeteneklerini daha dolu bir hayata yatırım yapabilen insanlar olmalıdırlar.
“Yaşlanmak zorunludur ama büyümek isteğe bağlıdır.”
– Walt Disney
Onları büyüten inanç, bilgi ve sezgiyle başlar.
En erken çocukluk döneminde, küçük çocuklar spontane ve direkt olma eğilimindedir. Bu, onlarla etkileşimin bildiğimiz gibi tuhaf bir deneyim olmasının nedenlerinden biridir. Ancak 7 yaşından itibaren “insanların ne söyleyeceği” ve arkadaşların, öğretmenlerin ve aile üyelerinin görüşleri hakkında endişelenmeye başlarlar.

salincakta.jpgFakat çocukların spontane doğalarının bazı kısımlarını kaybetmelerine izin vermek zorunda değilsiniz. Ondan kopmadan duygularını nasıl işleyeceklerini gösterin. Doğru ve güvenli bir şekilde gelişmelerini istiyorsanız, onlara duygularını açıkça ifade etme yolunu göstermelisiniz. Onların da hakları var ve sizin göreviniz, bu hakları bildiklerinden ve böylece etraflarındaki hiç kimsenin onları tehdit edemeyeceğinden emin olmaktır.

Aksi takdirde çocuklarınız duygularından kopacaktır. Bu da onları kimliklerinin bir kısmından uzaklaştırır. Bir çocuğun, tıpkı kendi kimliğinden emin olmayan bir yetişkin gibi, bir kısmını yitireceğini hatırlamak zorundasınız. Ve bu kayıp, güvensizlik için yer açar.

Kendilerine inanan çocuklar yetiştirmek için uygun kitaplar
Çocuk yetiştirmek için uygun kitapların listesi burada devreye giriyor. Bu kitaplar, çocuklarınızın asla kendilerine inanmayı bırakmadığından emin olmanıza yardımcı olabilir. Okumak, onlara dileklerinin ve isteklerinin her zaman bir yeri olacağını ve duygularıyla nasıl direkt diyaloglar başlatabileceklerini öğretecektir. Bunu yapmak, bu duyguları, kendilerine ya da başkalarına zarar vermeyecek şekilde tanımlayıp ifade etmelerine yardımcı olacaktır. Çocukları büyütmek için hazırlanmış olan bu kitaplar, çocuklarınızın kendilerini daha güvende hissetmelerini, potansiyellerine güven duymalarını ve güçlü bir benlik saygısı edinmelerini sağlamak için küçük rol oynayacaktır. Bu isimleri kaydettiğinizden emin olun.

Sürü
Listeyi Margarita del Mazo’nun Sürü kitabı ile başlatacağız. Hem çocuklar hem de yetişkinler için eğlenceli olan, güzel çizimler içeren bir kitaptır. Ayrıca, kendine, komşularına ve çeşitliliğe saygı konusunda güzel bir ders taşır.

Yazar, çok özel bir koyun grubunun hikayesini anlatıyor; onları sayarak uykuya daldığımız koyunlar bunlar. Mutlu mesut koşup, zıplayıp, geziniyordu bu koyunlar… ta ki 4 numara ortadan kayboluncaya kadar.

Karga
Şimdi Tim Timmers’ın Karga kitabına bir bakalım. Bu, hepimizin sevilme ihtiyacını hassas bir şekilde ele alan başka bir resimli kitap. Farklı olmanız, insanların size başkalarından farklı davranmalarına izin vermeniz gerektiği anlamına gelmez.

Bu durumda, hikayenin ana karakteri olan kargaya olan şey budur. Kuşların hiçbiri onun hakkında bir şey bilmek istemiyor ve o da bunun nedenini anlamıyor. Ama her şey, hayatının kontrolünü kendi ellerine aldığında ve başkalarının onu kabul etmesi için istemediği biri olmak zorunda olmadığını öğrendiğinde değişecektir.

Küçük Bezelye
Şimdi Éric Battut’un Küçük Bezelye’sine sıra geldi. Burada ana karakterler, doğdukları baklanın içinde ve sessiz kalmak zorunda kalan bir grup bezelye.

Bir bezelye, diğerleri gibi olmak istemediğine karar verdiğinde her şey değişir. Öyleyse, normları kırmak ve dünyaya açılmak için sahip olmanız gereken cesaret bu güçlü hikayenin asıl karakteri.
kitap-okuyan-cocuk.jpg


Seni (Neredeyse Her Zaman) Seviyorum
Şimdi, Seni (neredeyse her zaman) Seviyorum’un yazarı Anna Llenas’tan bahsedeceğiz. Bu durumda, hikayenin ana karakteri sosyal sözleşmelerin, kusurların ve farklılıkların ötesine geçen koşulsuz sevgidir.

Burada ana karakterler Lolo adında bir böcek ve Rita adında bir ateş böceği. Ama onlar birbirinden çok farklı. Lolo kontrol etmeye takıntılı bir mükemmeliyetçi ve Rita tam bir doğaçlamacı. Ama aşk söz konusu olduğunda, denge her zaman mümkün olan bir görevdir.

Kötü Bir Çizgililik Durumu
David Shannon tarafından yazılmış bir kitap olan Kötü bir Çizgililik Durumu (A Bad Case of Stripes) ile sonlandıracağız listemizi. Gerçekten de sadece diğer herkes yapıyor diye bir şeyi biz de yapmak zorunda mıyız? Bu eğlenceli kitapta cevabını bulacağımız soru bu.

Buradaki küçük kız Camila Flan, çok sevmesine rağmen başka kimse yemediği için fasulye yemiyor. Grubun bir parçası olma arzusu nedeniyle, diğer herkes gibi davranmaya çalışıyor. Ama hızlı bir şekilde doğru olanın bu olmadığını öğreniyor.
“Çocukluğunun bir parçasına, hayallerinin bir parçasına tutunmayı bir hata olarak görmedi.”
– Marc Levy
Şimdi kendine inanan çocuklar yetiştirmenize yardım edecek gerçekten çok eğlenceli ve harika bu 5 kitabı biliyorsunuz.Çocukluklarının bahçesini sulayın, böylece onlar eşsiz ve harika olduklarına inanan tatmin olmuş ve mutlu yetişkinlere dönüşecekler.

Alıntıdır..
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)