Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çocuklar çevrimiçi olarak cinsel avcılara maruz kalabilir

EUPHRAT

https://forum.mevsim.org/
yonetici
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,160
Tepkime puanı
2,952
Puanları
113
Konum
izmir
Web sitesi
forum.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Çocuklar çevrimiçi olarak cinsel avcılara maruz kalabilir, peki ebeveynler onlara güvenli olmalarını nasıl öğretebilir?

Çocuklar daha genç ve daha küçük yaşlarda çevrimiçi erişim kazanıyor. Kredi: shutterstock.com
Gençlerin çoğu cep telefonlarını ve sosyal medyayı neredeyse sürekli kullanıyor . Ve çocuklar giderek daha genç yaşlarda bu cihazlara ve platformlara erişim kazanıyor .

6803


Bu, çocuklarınınkullanımına, cihazların evrimine ve bunun nasıl ebeveynlere sahip olmaları gerektiği konusunda nasıl değişiklik yapması gereken ebeveynler için bir zorluktur .
Araştırmalar ebeveynlerin endişeli hissettiklerini ve çocuklarının cihazlarını kullanma konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarını göstermektedir .
Çocuklarının çevrimiçi cinsel görüntülere ve mesajlara maruz kalmasından endişeleniyorlar . Çocuklarının bir yabancıya kişisel bilgi sağlamaları veya daha da kötüsü, şahsen tanışabilecekleri çevrimiçi bir yabancıyla bir ilişki geliştirmeleri konusunda endişeliler .
Ebeveynler çocuklarının çevrimiçi etkileşimlerini sınırlamaya çalıştığında, çocuklar genellikle bunun çevresinde bir yol bulur. Bunun yerine, ebeveynlerin genç yaştaki çocuklarla siber güvenlik hakkında konuşmaları gerekir. Bu, çevrimiçi olarak güvende olmaları için ihtiyaç duydukları becerileri geliştirmelerine yardımcı olacaktır.


Çocuklar neye maruz kalır?
Oyun yoluyla etkileşimlerin yanı sıra mesajlaşmayı ve sosyal medyayı da içeren sosyal ağ, heyecan verici fırsatları ve benzersiz riskleri beraberinde getiriyor.

Çevrimiçi oyun , benzersiz tehlikeler sunar; çünkü kullanıcı tarafından oluşturulan oyunlar (içeriğin, Roblox gibi platformlardaki oyuncular tarafından geliştirildiği yerler ) düzenlenmez. Bu, çocukların uygun olmayan cinselleştirilmiş ve şiddet içeren içeriğe maruz kalabileceği anlamına gelir.

Çocuklar diğer kullanıcılarla sosyal medyada, sohbet odalarında ve oyun içi etkileşimde bulunduklarında savunmasızdırlar. Bu , şahsen buluşmak veya cinsel içerikli görüntüler göndermek için cinsel bir avcı tarafından tımar edilmesini içerebilir .


Son Araştırma: Dijital Çağda Ebeveynliği , eSafety Komiseri Ofisitarafından bildirilen bir raporda, 8-17 yaş grubunun% 24'ü, ilk çevrimiçi karşılaşmaların ardından gerçek hayatta biriyle karşılaştı.

ESafety Komiseri tarafından yapılan araştırmada, çocuklar ve gençler genellikle benzer ilgi alanlarına bakmak ve çevrimiçi iletişimde cinsel içerik bulunmadığından emin olmak gibi, yüz yüze bilinmeyen birisiyle tanışma tehlikesini değerlendirme girişiminde bulunurken, cinsel avcılar aldatıcı kullanıyor Taktik kurbanlarını kurban etmek için şahsen buluşturma taktikleri.
Başka bir Avustralya çalışmasında , çocukların yarısının tanımadıkları birisiyle çevrimiçi oyunlar oynadığı bulundu . Erkeklerin bunu kızlardan daha fazla yapması muhtemeldi.


Çocuklar çevrimiçi durumlarla nasıl başa çıkıyor?
Gençlerin siber güvenlik risklerini nasıl yönettiği konusunda araştırmalar karışık oldu.
Bir araştırma , en az 11 yaşında olan çocukların çevrimiçi etkileşimlerin sonuçları hakkında bir farkındalığa sahip göründüğünü buldu. Yorumlar, etiketler ve resimlerin kaldırılması ve çevrimiçi etkileşime girerken içeriğin engellenmesi ve silinmesi gibi güvenlik önlemlerini kullanırlar . Ayrıca nadiren kendi fotoğraflarını kullanırlar ve kimliklerini korumak için coğrafi konumlarını devre dışı bırakırlar.

Ancak çocuklar aynı zamanda şifreleri paylaşma ve yabancılarla iletişim kurma gibi riskli davranışlarda bulunurlar. Bazı bulgular,gençlerin sosyal medya sitelerini ne kadar çok kullandıklarını, kişisel bilgileri açıklama eğiliminde olduklarını göstermiştir .

Bir ABD çalışmasında araştırmacılar 11-13 yaşlarındaki yaklaşık 600 öğrenciye siber güvenlik hakkında sorular sordular. Sonuçlar% 40'ı tanımadıkları insanlardan gelen arkadaşlık taleplerini kabul ettiğini ve kişisel bilgilerini ebeveynlerinden çevrimiçi olarak yabancılardan korumakla daha fazla ilgilendiklerini belirtti.

Bazı araştırmalar, çocukların ebeveyn kısıtlamalarının müdahaleci olduğunu ve mahremiyetlerini istila ettiğini düşündüğünü ortaya çıkardı . Bu, gençlerin saygısız olduklarını ve hatta ebeveynleri tarafından takip edildiklerini, bu da güven kaybına yol açtığını içerir.


Ebeveynler ne yapabilir?
Çocukların çevrimiçi kullanımını kısıtlamak yararsızdır. Ebeveynler çocuklarıyla sağlıklı ve yaşa uygun çevrimiçi etkileşimler hakkında konuşmalıdır.
Bu, kişisel bilgilerin ifşa edilmesini önlemeyi içerir (gerçek isim, doğum tarihi, telefon numarası, adres, okul veya bu bilgileri açığa vuran resimler). Ebeveynler, çevrimiçi tehlikelerin çocuklarına korku saldırmayan, kaygılarını açıklayan bir şekilde rehberlik etmeli ve sonuçlarını açıklamalıdır.

Ebeveynler, ergenlik dönemine geçiş için daha güçlü bir temel oluşturmalarına yardımcı olmak için, çevrimiçi oyunları kullanmaya başlar ve sosyal medya sitelerinde çalışmaya başlar başlamaz , çocuklarıyla genç yaştaki çevrimiçi risk ve güvenlik davranışları hakkında konuşmalıdır.

Ebeveynleriyle sık sık sohbet eden gençler , çevrimiçi riskler konusunda daha fazla farkındalığa sahiptir .
Çocuklar çevrimiçi oyunlar oynamayı ve sosyal medyaya katılmayı hak ediyor, ancak yine de zararlardan korunuyor. İnternet teknolojisinin, insanları sosyal ağlar , eğitim ve eğlence yoluyla birbirine bağlamayı da içeren birçok avantajı vardır . Dikkatli ve açık iletişim sayesinde riskler birlikte yönetilebilir.

Çocuklar desteklendiğinde ve ebeveynleri ile güvenlik stratejilerini tartışabildiklerinde , bazı çevrimiçi etkileşimlerden emin olmalarını veya kendilerini rahatsız hissetmelerini sağlayan bir şey olduğunda ulaşma olasılıkları daha yüksektir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)