Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çocuğunuza Ne Zaman Cep Telefonu Almalısınız

Muzik

Bu kararın yaşla hiçbir ilgisi yoktur, aksine tamamen çocuğunuzun sorumlu kullanıma hazır olmasıyla ilgilidir.
Psikologlar, asıl sorunun doğru yaş ya da telefonun kendisi değil, çocukların gelişimsel olarak yetişkin dünyasına tam giriş yetkisine sahip olmaya hazır olup olmaması ile ilgili olduğunu söylüyor. O nedenle sizin için çocuğunuza cep telefonu almadan önce düşünmeniz gereken konuları aşağıda sıralayalım.

15339067080.42834300.jpg
Ailevi değerlerinizi gözden geçirin
Aile olarak teknolojiyi ne kadar önemsiyorsunuz, yenilikçi misiniz? Yaratıcılığı ne kadar destekliyorsunuz? Sofraya beraber oturmak sizin için ne kadar önemli? Çocuğunuzun telefon kullanımını ne kadar tolere edebileceğinizi düşünün. Ona nasıl bir çocukluk vermek isterseniz, klasik eski tarz bir ev hayatı mı, yoksa tamamen teknolojik aletlerle donanmış yenilikçi bir ortam mı?
15339067270.53724000.jpg

Küçükken tanıtın
İlk başta mantıksız görünebilir ama, nasıl ki çocuğunuza sağlıklı beslenmeyi ya da kitap okumanın güzel bir şey olduğunu anlatmak için birlikte yiyiyor ya da okuyorsak, telefonla da sizin tarafınızdan tanıştırılması çok daha güvenli olacaktır.​15339068950.64682600.jpg

Yeni teknolojileri araştırın
Mevcut teknolojilerden haberdar olmalısınız. Bazı firmalar telefonlar için çocuk kullanıcılara özgü koruyucu programlar üretiyor. Örneğin; yabancı numaraların ulaşamadığı, çocuğun sadece anne-baba ile mesajlaşabildiği ya da limitli internet kullanımı sağlayan teknolojiler gibi. Bunları değerlendirerek size ve çocuğunuza uygun seçeneklere hakim olabilirsiniz.
Diğer aygıtlarla ilgili bilginiz olsun

Unutmayın ki teknoloji demek sadece telefon kullanımı demek değil, video seyretmek, araştırma yapmak, oyun oynamak gibi telefonun tüm özelliklerini gösterebilen diğer aygıtları da biliyor olmanız gerekir. Sonuçta çocuğunuz ipad, laptop gibi araçlarla okulda mecburen tanışacak.
15339069140.76299800.jpg


Kuralları beraber koyun
Aygut kullanımı ile ilgili kuralları önceden çocuğunuzla beraber koyun, kullanım saatleri, süresi, kullanılacak uygulamalar ve şifreler vb.
15339069420.81296000.jpg


Örnek olun
Eğer çocuğunuzun önünde saatlerce telefonunuzu elinizden düşürmüyor, sürekli bir şeyler izliyor veya mesajlaşıyorsanız, onun da kurallara uymasını beklemeyin.

15339069670.44189900.jpg

Çocuğunuza sürekli mesaj atmayın
Çocuğunuzu telefon üzerinden sürekli takip etmeniz iletişiminiz açısından çok doğru olmaz. Akşamı bekleyip detayları çocukla yüz yüze konuşmanız, gün içinde çocuğu sorularınızla strese sokmamanız daha doğru olacaktır.

15339067610.83481100.jpg

Kuralları her bir çocuğunuza özel olarak düzenleyin
Ailedeki çocuk sayısı ve çocukların yaşına göre kurallarınızı uyumlamanız gerekir. Küçük çocukların ihtiyacı olan uygulamalarla, büyük çocukların zaman geçirmek istediği şeyler farklı olacaktır. O nedenle yaş grubuna uygun olarak zaman içinde çocukların isteklerine göre kurallar tekrar konuşulmalı.
Gördüğünüz gibi bu yazıda tam bir yaş verilmiyor, çünkü her çocuğun gelişim durumu birbirinden çok farklı, bunun kararını verecek olacak kişiler ebeveynler. Yukarıdaki başlıkları değerlendirerek kendi çocuğunuz için optimum zamanı belirlemeli, kuralları koymalısınız.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)