Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çoban Çökertenin Faydaları

  • Konbuyu başlatan Mia
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:21

Mia

bayan
Katılım
26 Eyl 2016
Mesajlar
654
Tepkime puanı
15
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Yabankimyonugiller familyasındandır.Yatık gövdeli, bileşik yapraklı, açık sarı renkte küçük çiçekli bir yıllık otsu bir bitkidir. Meyveleri boynuz biçiminde dikenlidir. Kurutulmuş meyvelerinden infüzyon yolu ile faydalanılır. Sabit yağ, rezin ve alkoloit içerir.

Çadır dikeni,Çarık dikeni,Çoban çökerten,Deveçökerten,

İdrar söktürücü ve taş düşürücü etkisi vardır.
Tonik olarak kullanılır.
Kolesterol düşürülmesinde etkilidir.

Çoban Çökerten, Çakır Dikeni, Çoban İğnesi, Kokulu Sardunya, Turna Gagası, Deve Çökerten Anayurdu Güney Afrika’dır. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak yetişmekte olan çokyıllık bir bitlidir. Yaparak yapısı girintili çıkıntılıdır, çiçekleri açık pembe, koyu pembe ve ya beyazdır. Genel olarak süs bitkisi olarak kullanılır. Çoban Çantasının içeriğinde bulunan etken maddeler; sabit yağlar, rezin, alkoloitler bulunur. Genel olarak kullanım nedenisindirim sistemini harekete geçirmek için ve hazımsızlık için kullanılır.

ÇOBAN ÇÖKERTEN BİTKİSİNİN ÖZELLİKLERİ

İdrar söktürücü

Taş düşürücü

Kolesterol düşürülmesinde etkilidir

Mide ve bağırsak gazlarının giderilmesinde kullanılır

İshali keser

KULLANIM ŞEKLİ:

Yarım litre kaynamış suyun içerisine bir çay kaşığı ( 2 gr ) kurutulmuş bitki tozundan dökülür ve 10 dk demlenmeye bırakılır günde iki defa dan fazla içilmemelidir. Hamileler ve çocuklar doktora danışmadan kullanmamalıdır.

 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)