Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Cehennemin 7 katı ve bu katlara girecek insan sınıfları

Ahiret yurdunun dünyaya göre cezaevi olan Cehennem 7 kat olarak yaratılmıştır. İnsanlar dünyadaki inanç ve yaşamlarına göre burada ayrılacaklar ve amellerine göre 7 kattan birisine konulacaktır.
CEHENNEM NASIL BİR YER? Allahu Taâlâ, yedi kat yer altında yedi tabaka cehennem yaratmıştır ki, birbirinden aşağıdadır. Her tabakanın arası beşyüz yıllık mesafedir. Cehennemin yedi kapısı vardır.

CEHENNEMİN BAŞ GARDİYANI MALİK'TİR! Her birinin içinde ateşten yetmişbin dağ vardır. Her dağda ateşten yetmişbin vâdi vardır. Her bir vâdide ateşten yetmişbin kale vardır. Her kalede ateşten yetmişbin ev vardır. Her ev içinde ipler, sandıklar, tokmaklar, topuzlar, zincirler, bukağılar, köpekler, yılanlar, zehirli akrepler, kaynar ve irinli sular, zehir ve zakkum emsali bin türlü azap vardır. Onda kara yüzlü, gök gözlü zebani melekleri vardır ki, cümlesi sağırdır ve onlarda merhamet duygusu yaratılmamıştır. Öyle çoktur ki hesabı yoktur. Hak Taâlâ, zebanilere bir büyük ve heybetli melek vekil etmiştir ki, ona Mâlik derler. Yedi cehennemin hâkimi ve kapıcısı odur. İşte 7 kat cehennem..
1. KAT: CEHENNEM Cehennem derler ve azabı, ötekilerinden hafif, daha zariftir. Bu, Muhammed Ümmetinin âsileri için yapılmıştır.

2.KAT SAİR: Hıristiyanlar onda eserdirler.

3.KAT SAKAR: Yahudiler için kararlaştırılmış ebedî duraktır.

4.KAT CAHİM: Mürtedler ve şeytanlar için azabı elimdir.

5.KAT HUTAME:Gayya kuyusu ondadır. Ye'cüc, Me'cüc ve kâfirlerin yeridir.

6.KAT LEZA: Puta tapanlar, ateşe tapanlar ve sihirbazlar için hazırdır.

7.KAT HAVİYE: O, mülhitleri, zındıkları, yalancıları ve münafıkları kucaklayıcıdır. onun ateşi, harareti, azap ve şiddeti hepsinden üstündür. Cehennemin tabakalarının tümü, yedibin tabakadan ziyadedir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular