Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Buffalo Bill

Fineas

Epik
uye
Katılım
14 Mar 2018
Mesajlar
4,287
Tepkime puanı
5,416
Puanları
113
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

BUFFALO BILL


(1)
William Frederick Cody ya da nam-ı diğer Buffalo Bill, çizgiroman sanatçılarının ismini duydukları anda etkilendikleri, gerçekten yaşamış bir kişidir. Ancak bu sanatçılardan sadece biri, René Giffey, Buffalo Bill'in çizgiroman versiyonunu tüm dünyaya kabul ettirebilmiştir. Giffey bu diziyi 1945'de Tarzan adlı haftalık bir Fransız dergisinde yaratmıştır. Başlık daha sonra Intrepido dergisine geçmiş ve 1960'da sona erene dek çizilen tüm maceraları orada yayınlanmıştır. Gerçekten yaşamış bir Vahşi Batı adamı olan William F.Cody'nin aksine; Giffey'in kahramanı kızılderilileri çok seven ve sadece hayatta kalabilmek için Buffalo avlayan biridir. Önceleri anonim olan senaryoları çizen Giffey, daha sonra Herisson, Alvigrac ve Capela gibi yazarlardan yeni senaryolar için katkı almıştır. Bu maceralar daha sonradan Editions Mondiales adlı yayınevince yeniden basılmıştır.


izgiromanAnsiklopedisi094.jpg


Pazar dergisinde yayınlanan Hawaka ve Buffalo Bill başlıklı öyküden bir sayfa.
(2) İtalya'da üretilen bir başka Buffalo Bill çizgiromanı ise gerçek William F.Cody'e karakter olarak daha yakın olarak resmedilmiştir. Bu versiyondaki önemli değişikliklerden birisi de başlığın tek 'f harfiyle Bufalo Bill şeklinde yazılmış olmasıdır. Bu çizgiroman, Carlo Cassio tarafından 1951-1954 yılları arası I'Intrepido dergisinde çizilmiştir.

(3) Bir başka Buffalo Bill çizgiromanı ise, Fred Meagher'in 1953-1954 yılları arasında ABD'de yayınlanan bağımsız bir çizgiroman dergisidir. Dönemin sayısız western aktörünün çizgiromana uyarlanmış versiyonundan etkilenilerek hazırlanan seri, çok fazla tutmayınca yayınına son verilmiştir.


izgiromanAnsiklopedisi094a.jpg
izgiromanAnsiklopedisi094b.jpg


Alfa ve Başkan Yayınlarına ait haftalık Buffalo Bill dergilerinden iki fasikül kapağı.​


Ülkemizde yayınlanan Buffalo Bill başlıklı ilk çizgiroman 1939 yılında yayına başlayan 1001 Roman'da ve Genç Buffalo Bill adıyla çıkmıştır. Ardından 1941'de Mustafa Kızıltan tarafından yayınlanan Bay Tekin başlıklı dergide Ormanlar Hakimi Bufalo Bil adıyla maceralar yaşamıştır. Ayrıca 1950'lerin sonuna doğru Pazar dergisi sayfalarında Hawaka ve Buffalo Bill; 1956 Roket dergisinde Bufalo Bill başlıklarıyla bazı maceraları daha yayınlanmıştır. Buffalo Bill maceraları Ali Nusret Pulhan'ın Pulhan Yayınevi tarafından basılan Pekos Bill dergisi sayfalarına da konuk olmuştur. İlk sayısı Şubat 1970 tarihinde çıkan ve Başkan Yayınları tarafindan yayınlanan kısa ömürlü ve iç baskısı iki renkli yapılan başka bir Buffalo Bill serisinin ardından, 1981 yılında Alfa Yayınları tarafından haftalık fasiküller halinde dört ay kadar yayınlanmıştır. 1985 yılı ortalarında ise Milliyet Çocuk sayfalarında Buffalo Bill başlıklı bir çizgiroman ise, bu Vahşi Batı karakterinin gerçek hayatını yansıtmıştır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular Forum Tarih
Fineas Anime,Manga,Çizgi Roman 0 310
Fineas Anime,Manga,Çizgi Roman 0 348

Benzer konular