Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bizimkiler

Fineas

Epik
uye
Katılım
14 Mar 2018
Mesajlar
4,287
Tepkime puanı
5,416
Puanları
113
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

BİZİMKİLER


Sezgin Burak
'ın yarattığı ve ilk kez 9 Mart 1964 tarihli Hürriyet Gazetesinin sayfalarından okuyucu ile buluşan Bizimkiler, mizahi konuları ve başanlı karakterizasyonuyla kısa sürede popüler günlük bir bant haline gelmiş, bir süre sonra da renkli Pazar ilavelerinde boy göstermiştir.


izgiromanAnsiklopedisi078.jpg


7 Gün dergisinde yayınlanan Sezgin Burak imzalı Bizimkiler bantlarından biri.

Bizimkiler, Türk çizgiroman tarihinde bir süreklilik rekoruna imza atarken içeriğindeki Hüdaverdi, Pırtık, Kaptan gibi karakterler de yıllar boyu sevilmiş ve ilgiyle izlenmiştir. İlk ortaya çıkış tarihinden yaklaşık bir yıl önce Hürriyet Gazetesinde çalışmaya başlayan Burak, bu gazetenin sayfalarından okuyuculara ulaşan Fatoş ve Güngörmüşler bantlarındaki mizah öğelerinden yola çıkarak, Bizimkiler başlığı altında ulusal motifleri zengin bir günlük bant hazırlamıştır. Paspal görünüşlü, ancak dünyanın en huzurlu kişisi konumundaki Pırtık ile kocaman gözlük çerçevelerinin ardından zeka fışkıran cin bakışlarıyla Hüdaverdi bantın lokomotif karakterleridir. Başlangıçta merkezdeki tipleme olan Kaptan bu ikisinin giderek benimsenmesi sonucu geri planda kalmıştır. Hüdaverdi'nin büyüklerin dünyasına ve yaşama bakışları üzerine sık sık sorgulama yaptığı bant, bu eksende sayısız macera yaşamıştır. 1960'ların sonundan itibaren Erol Simavi' nin sahibi olduğu 7 Gün adlı dergide yarım sayfalık renkli maceralar yaşamış, ama yaratıcısının 1978 yılındaki beklenmedik ölümü üzerine bantın geleceği tehlikeye düşmüştür. Ancak Hürriyet Gazetesine ait olan yayın hakları sayesinde Bülent Arabacıoğlu, Mahmut Karatoprak, Ragıp Derin ve Mesut Ekener gibi 'hayalet' çizerler başlık üzerinde performans sergileme fırsatı bulmuşlardır. 1983 yılından itibaren ise Sezgin Burak'ın çizgiroman ressamı kardeşi Ersin Burak başlık üzerinde çalışmaya başlamıştır. Ayrıca Ersin Burak'ın yönetiminde 1983 yılından itibaren yayınlanan Hürriyet Çocuk dergisinde Hüdaverdi başlığıyla bu karakter bağımsız maceralar yaşamıştır. Bizimkiler, 1991'de ise Hürriyet Magazin'de bir süre haftalık olarak gözükmüştür.


izgiromanAnsiklopedisi078a.jpg


26 Aralık 1971 günü Hürriyet Gazetesinden çıkan Bizimkiler bantı.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)