Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bitki ve Bakteri Fotosentezi Arasındaki Farklar ile Ortak Özellikleri

  • Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:25

Eqe

Mavi yeşil algler (Siyanobakteriler), mor sülfür bakterileri ve hidrojen bakterileri fotosentez yapan Bu bakteriler hakkında ve fotosentez denklemleri hakkında detaylı bilgiyi tıklayarak öğrenebilirsiniz. Biz bu yazımızda yeşil bitkilerin ve bakterilerin gerçekleştirdiği fotosentez olayının farklarını ve ortak özelliklerini vereceğiz.
Bitki ve Bakteri Fotosentezi Arasındaki Farklar  1. Bitki Hücrelerinde klorofil molekülü, renk pigmentlerini içerisinde barındıran kloroplastorganeli içerisinde yerleşmiş bir şekilde bulunmaktadır. Ancak bakterilerde kloroplast bulunmadığı için klorofil molekülleri sitoplazma içerisinde yer almaktadır.
  2. Bitkiler fotosentez olayında ihtiyaç duyulan hidrojen ve elektron enerji kaynağını yalnızca su (H2O) molekülünden karşılamaktadır. Ancak fotosentetik bakteriler yani fotosentez yapan bakteriler enerji ihtiyaçlarını su (H2O), H2S) ve H2’den sağlamaktadır.
  3. Bitkiler fotosentez reaksiyonları sonucunda yalnızca oksijen yani O2 molekülünü açığa çıkarırken, bakterilerde ise yan ürün çeşiti hidrojen kaynağının türüne göre değişmektedir.
  4. Bitkilerde elektron taşıma sistemi (ETS) elemanları , kloroplastın granumları içerisinde yerleşmiş durumdadır. Ancak bakterilerde ETS elemanları hücre zarına yerleşmiş durumdadır.
 

Fineas

Epik
uye
Katılım
14 Mar 2018
Mesajlar
4,287
Tepkime puanı
5,416
Puanları
113
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Paylaşım için teşekkürler ~
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular