Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

BİLMEDİĞİNİZ 5 MEDİTASYON ŞEKLİ

EUPHRAT

https://forum.mevsim.org/
yonetici
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,160
Tepkime puanı
2,952
Puanları
113
Konum
izmir
Web sitesi
forum.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Pek çok dinde ve kültürde yer alan meditasyon, son yıllarda ülkemizde de ilgi gören fiziksel ve zihinsel bir aktivite.
6207


Çeşitli kültürlerde bir zihin açma tekniği olarak karşımıza çıkan meditasyon, antik çağlardan beri yapılıyor. Kişinin olumsuz düşüncelerden arınmasını, bilincini ve farkındalık düzeyini artırmasını sağlayan meditasyonun pek çok başka faydası da bulunuyor. Meditasyonun sağladığı yararlar ise pek çok araştırmaya konu oldu ve bireyi zihinsel ve fiziksel olarak olumlu etkilediği kanıtlandı. Faydaları saymakla bitmeyen meditasyon hakkında bilmeniz gereken 5 temel bilgiyi yazdık.

1. Meditasyon nedir?
meditasyon.jpg

Geçmişi çok uzun zaman önceye dayanan meditasyon, özellikle Hint kültüründe önemli bir yere sahip. Budistler ya da Hindular, zihni ve ruhu arındırmak için meditasyon yapar. Meditasyonla, zihindeki olumsuz düşüncelerden kurtulmak ve ruhu özüne döndürmek amaçlanır. Meditasyonun temelinde nefes teknikleri vardır. Manevi bir arınma tekniği olarak tanımlanabilecek meditasyonun, zihne ve bedene olumlu faydaları olduğu kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra, meditasyonun pek çok farklı çeşidi vardır. Her kültürde farklı bir forma sahiptir. Hinduizm, Budizm, Bahai inancı, Hıristiyan meditasyonu, İslam meditasyonu, Jainizm, Yahudilik, Sihizm, Taoizm gibi kültürlerde farklı şekiller alır. Çin’de Taoizm, Chi Kung, Wuji Gigong formunu alırken, Japonya’da ise meditasyon Zen olarak adlandırılır. Bu kültürlerin hepsinde meditasyon, tekniği, amacı ve yorumlaması birbirinden farklıdır. Ancak temelde meditasyonun amacı bireyin içsel huzura ulaşmasını sağlamaktır.


2. Meditasyona başlarken neler gereklidir?
ksenia-makagonova-V-TIPBoC_2M-unsplash.jpg

Meditasyon stresle ve diğer olumsuz düşüncelerle, başa çıkmaya yarayan bir araçtır. Meditasyonda odaklanmak önemlidir. Bu nedenle meditasyon yapacağınız ortamın buna uygun olması gerekir. Meditasyon yapacağınız ortamın sessiz olmasına özen gösterin ve üzerinize mutlaka rahat giysiler giyin. Meditasyon yapacağınız odada rahatlamak için tütsü yakabilirsiniz. Ayrıca rahatlatıcı bir müzikle meditasyona başlayabilirsiniz. Meditasyon için en verimli zaman; 03.30-05.30 arasıdır. Faydalı olabilmesi için ise her gün düzenli olarak yapılması gerekir. Yeni başlayanlar için günlük 10 dakikalık meditasyon yeterli olabilir, sonrasında isteğe bağlı olarak bu süre uzatılabilir.

3. Meditasyon nasıl yapılır?
indian-yogi-yogi-madhav-S2eX-jJSiOM-unsplash.jpg

Meditasyon yaparken dik durmaya özen göstermek gerekir. Sandalyede ya da koltukta düz bir şekilde oturulabilir ya da bağdaş kurulabilirsiniz. Ancak sırtın dik olmasına dikkat etmelisiniz. Meditasyon yaparken, gözlerin açık olması odaklanmayı kolaylaştırır. Belli bir noktaya odaklanarak meditasyon yapabilirsiniz. Yeni başlıyorsanız ise, yönlendirmeli meditasyon videolarıyla daha kolay odaklanabilirsiniz. Düzenli nefes almak da meditasyonun temel noktalarından biri. Konsantrasyonunuzu nefes alışverişinize vererek, daha kolay odaklanabilirsiniz. Kendinizi mutlu ya da rahat hissettiğiniz bir anı düşünerek buna odaklanmalı ve zihninizin serbestçe dolaşmasına izin vermelisiniz. Meditasyonda amaç zihni negatif düşüncelerden arındırıp, pozitif hissetmektir.

4. Meditasyonun faydaları nelerdir?
meditasyon-1.jpg

Meditasyonun hem fiziksel hem de zihinsel olarak kanıtlanmış faydası bulunuyor. Kişinin öz farkındalık kazanması ve zihnini olumsuz düşüncelerden arındırması için yapılan meditasyon; stresi azaltıyor, anksiyete ve depresyon belirtilerini hafifletiyor. Bireyin zihinsel olarak daha huzurlu olmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra, uyku düzeninizi etkiliyor, daha kaliteli ve rahat uyumanızı sağlıyor. Odaklanma ve konsantrasyonu ise artırıyor. Kan basıncını düşürüyor ve bağımlılıklarla mücadele etmenize de yardımcı oluyor. Kalp sağlığı ve yüksek tansiyon üzerinde de etkili olan meditasyonun ayrıca öğrenmeyi ve hafızayı güçlendirdiği de bilimsel olarak kanıtlanan faydaları arasında yer alıyor.


5. Meditasyon çeşitleri nelerdir?
meditasyon-2.jpg

Birçok kültürde yer aldığı ve her kültürün kendine özgü meditasyon anlayışı olduğu için pek çok meditasyon tekniği bulunuyor. Meditasyona başlarken, ihtiyaçlarınıza en uygun tekniği belirlemeniz gerekiyor. En sık uygulanan meditasyon teknikleri ise; farkındalık meditasyonları, Raja Yoga meditasyonu, Transandantal meditasyon, Mantra ile yapılan meditasyon, Laya Yoga meditasyonu, Çakra meditasyonu, dinamik meditasyonlar, Yantra meditasyonu ve tantrik meditasyonudur.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)