Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bill WATTERSON

Fineas

Epik
uye
Katılım
14 Mar 2018
Mesajlar
4,287
Tepkime puanı
5,416
Puanları
113
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Bill WATTERSON, (1957- )


180px-Bill_Watterson.jpg

1957 yılında doğan Amerikalı çizer Bill Watterson, yarattığı Calvin & Hobbes çizgiromanı 1985'de yayınlanır yayınlanmaz popülarite yakalayarak önemli Amerikan gazetelerinde günlük bant olarak basılmıştır.

Bill Watterson, ortaya çıkardığı ürünün kısa zamanda şöhrete kavuşmasına ve bağlı olduğu 'syndicate'ın başlığın devamı için kendisine çok fazla sayıda alternatif kontrat göstermesine rağmen, sanatsal içgüdülerle hepsini reddetmiştir. Buna gerekçe olarak şöyle bir cümle sarf etmiştir: "Benim bantım kişisel gerçeklikler, hayalgücünün büyüsü ve belli dostlukların ayrıcalığı hakkındadır. Kimsenin ihtiyaç duymadığı fazla pahalı ıvır zıvırı satmak için popülerliklerinden istifade ederlerse, küçük bir çocuğun ve kaplanının masumiyetine kim inanabilir?" Uzun çekişmelerden sonra telif hakları Watterson'a iade edilmiştir, ki bunun anlamı piyasadaki tüm Calvin & Hobbes tişörtlerinin, kahve kupalarının ve diğer eşantiyonların korsan olduğudur. Ancak bu sebep bile hayranları gözünde onları daha değerli kılmıştır. Watterson, ajansla aynı zamanda Pazar bantı için getirdikleri keskin sınırlamalar için de uzun tartışmalarda bulunmuş, ve çalışma şartlarının yumuşatılmasını sağlamıştır.

jon6.gif

Çizer on yıl boyunca bantı çizdikten sonra işi bırakmaya karar vermiştir. Calvin&Hobbes ilhamını Charles Schulz'un Peanuts'ı ve Walt Kelly'nin Pago'su gibi çizgiromanlardan almış, tüm dünyada milyonlarca okuyucunun kalbini kazanarak tüm zamanların klasiklerinden biri haline gelmiştir. Emekli olan Bill Watterson, sanatçı eşi Melissa ile birlikte New Mexico, Santa Fe'de sade bir hayata çekilmiştir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular Forum Tarih
Fineas Anime,Manga,Çizgi Roman 0 341
Fineas Anime,Manga,Çizgi Roman 0 308

Benzer konular