Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bilim İnsanları, Birbirine Yaklaşan 3 Kara Delik Gözlemledi

Sonsuz büyüklüğe sahip evren, gerçekleşen her keşifle hem bizleri hem de araştırmacıları şaşırtmaya devam ediyor. Bilim insanları, merkezinde iki kara deliğin yer aldığını düşündükleri galaksinin aslında üç kara deliğe sahip olduğunu keşfetti.

Gökbilimciler, uzun süredir iki galaksinin çarpışmasıyla NGC 6240 olarak bilinen yıldızların oluştuğunu, çarpışmayla iki adet kara deliğin meydana geldiğini düşünüyordular. Ancak bilim insanları, üç adet kara deliğin olduğunu ve her birinin aynı anda birleştiğini buldu.
Yapılan bu keşif, evrenin en büyük galaksilerinin oluşumuna ışık tutmasına yardım ediyor ve bu fenomenle ilgili anlayışları değiştiriyor. Ayrıca evrendeki herhangi bir yerde birbirine bu kadar yakın süper kütleli üç kara delik ilk kez görülmüş oldu.
Birbirine yaklaşan kara delikler
1574452406722.png

Samanyolu gibi devasa galaksiler, genellikle Güneş’in yüz milyarlarca katında kara deliğe de ev sahipliği yapar. İçinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi’nin de bilim insanları için hâlâ sır olan süper kütleli kara deliği bulunuyor.

Bize 300 milyon ışık yılı uzaklıktaki NGC 6240 galaksisi ise Samanyolu gibi değil. Bu galaksi, tuhaf şekli yüzünden “düzensiz galaksi” olarak da biliniyor. Galaksi, yayılmış ve paramparça olmuş şekilde gözüküyor.

Bilim insanları, bu güne kadar iki ufak galaksinin birbiriyle çarpışması ve arkasında iki kara delik bırakması sebebiyle galaksinin bu tuhaf şekle sahip olduğunu düşünüyorlardı. Ayrıca bu kara delikler, saniyede birkaç yüz kilometre birbirlerine doğru kayıyor.

Daha önce 2 kara delik olduğu düşünülüyordu ancak 3 kara delik olduğu gösterildi
1574452424880.png

Göttingen Üniversitesi’nden Wolfram Kollatschny, yapılan yeni keşifle ilgili olarak “Oldukça yüksek çözünürlüklü gözlemlerimizle, etkileşimli galaksi sistemi NGC 6240’ın merkezinde, önceden düşünüldüğü gibi iki değil üç kara delik olduğunu gösterdik” ifadelerini kullandı.

Bunların haricinde bu üç kara delik, birbirlerine daha önce hiç görülmemiş kadar yakınlar. Bu üçlü, bulundukları galaksinin %1’inden daha az bir genişlik olan 3.000 ışık yılı genişliğindeki bir alana sıkışmış durumda.

Leibniz Astrofizik Potsdam Enstitüsü’nden Dr. Peter Weilbacher, bu keşifle ilgili olarak “Evrenimizde, süper kütleli üç kara deliğin toplanması, daha önce hiç keşfedilmemişti. Söz konusu durum, üç galaksinin merkezlerindeki kara deliklerle eş zamanlı olarak birleşme sürecine kanıt sağlıyor” ifadelerini kullandı
 

Absnthe

www.Mevsim.Org
uye
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,891
Tepkime puanı
3,453
Puanları
113
Web sitesi
www.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Karadelik evrenin En Muhteşem Gizemi.. Onun ne oldugunu neden yuttugunu nereye Kustugunu merka ediyorum :) İşin Garip tarafi Yuttugu 2 Galaksiden Yeni bir Evren Cıkartiyor. Sanirim Tüm Bunlar Bir Olasilik
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular Forum Tarih
Minikçe Astronomi 0 311

Benzer konular