Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bilim Erkeklerin Gerçekten de Zeki Kadınlardan Korktuğunu Onayladı!

Muzik

model-2333408_640-e1511439566641.jpg


Teşekkürler ataerkillik!
Erkekler için bir uzaylının onları dürtükleyerek derinlemesine incelemek istemesinden çok daha korkutucu olan nedir? Cevabı bilen? Eveet bildiğinizi biliyorum. Tabiki akıllı bir kadın.

Evet, bilim sonunda uzun süredir şüphelendiğimiz konuya bir açıklık getirdi. Erkekler zeki kadınları korkutucu buluyor. Aa ama bekleyin, dahası da var! Bilim aynı zamanda bir kadının herhangi bir şeyi bir erkekten daha iyi yapmasının erkekteki maskülenlik hissiyatında azalmaya sebep olduğunu keşfetti.


giphy.gif


Son zamanlarda, “(Psikolojik) Mesafe Kalbi Sevgi Dolu Büyütür” (Distance Makes the Heart Grow Fonder) adıyla yapılan ve Lora E. Park, Ariana F. Young ve Paul W. Eastwick tarafından yürütülen bir araştırmada, erkeklerin zeki bir kadınla sevgili olma fikrini beğenirken iş uygulamaya geldiğinde gerçeğin böyle olmadığını ortaya koymuştur. Aynı zamanda bir kadın onlardan herhangi bir görevde daha iyiyse daha az erkek hissediyorlar.

Başlangıç niteliğinde yapılan bir anket çalışmasında erkeklerin %86’sı, kendilerinden daha zeki biriyle sevgili olmanın çok daha rahat hissettirdiğini söylemiştir. Bunu takip eden bir dizi deneyde, araştırmacılar bu iddiaların geçerliliğini test etmiştir.

smart_woman.png


Bu çalışmanın ilk versiyonunda, 105 erkek üniversite öğrencisi katılımcısının varsayılan bir durum olarak bir kadının bir sınavda kendilerinden daha iyi bir not aldığını düşünmeleri istenmiş ve sonra katılımcılara bu kadına duygusal anlamda bir istek besleyip beslemedikleri yönünde bir soru yöneltilerek oylamaları istenmiştir. İkinci versiyonda ise, araştırmacılar 151 erkek üniversite katılımcısının bir zeka testine girmesini ve sonra onlardan koridorun sonunda bekleyen ve kendilerinden daha yüksek ya da daha düşük bir sonuç alan bir kadınla buluşup buluşmak istemedikleri sorulmuştur.

4-1.jpg


Bu iki araştırmada erkeklerin varsayımsal olarak kendilerinden daha zeki olan bir kadınla ya da teorik anlamda tanıdıkları bir kadınla buluşmak ya da sevgili olmak hususunda istekli olduklarını ortaya koymuştur. Anlaşıldığı üzere, zeki kadın teoride muhteşem ama pratikte değil.

Çalışmanın sonraki iki versiyonunda, erkek katılımcılar I.Q testinde onlardan daha iyi ya da daha kötü sonuç alan bir kadınla (çalışmayla ilgili olan) iletişime geçtiler. Katılımcılar kadınla tanıştıktan sonra onun yanına otururken testi çözdüler ve ikisi de sonuçlarını yüksek sesle okudular. Erkek katılımcılara sandalyelerini kadının karşısına çekmeleri talimatı verildi.

men-afraid-of-women.jpg


Katılımcılara daha sonra yanındakiyle alakalı ilk izlenimleri bir anket aracılığıyla soruldu. Bu anket özellikle birbirlerini ne kadar çekici ve arzu edilir bulduklarıyla ilgiliydi. Araştırmacılar kadının erkeğe ne kadar çekici geldiğinin doğru ölçüsü olarak iki sandalye arasındaki gerçek fiziksel mesafe ile ilgilendiler.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, zeka testinde daha yüksek puan alan bir kadınla partner olan erkekler, sandalyelerini taşıdıklarında kadından fiziksel olarak uzaklaşma ihtiyacı hissetti. Ayrıca, bir erkekle etkileşimde bulunan ve kendi yaptıklarından daha kötü bir skora sahip olan kadını daha az cazip ve sevgilini olunamayacak bir tip olarak görme eğilimindeydiler.


banner%20photo_ES.jpg


Çalışmanın son iki versiyonu (hepsi bir arada altı), erkeklerin daha akıllı bir kadınla randevuya çıkmak ve yüz yüze görüşmek konusunda ilgisiz olduğunu tespit etmiştir.

Ancak beşinci çalışmada, psikolojik olarak uzak olduğu (yan odada olduğu iddia edildiğinde), testte onlarla karşılaştırıldığında aldığı puan ne kadar iyi olursa olsun erkeklerin onunla randevulaşma eğiliminde ya da kendisiyle etkileşime girmesinde hiç bir fark yoktu. Aslında kadını hiç görmeyen erkekler, sözde daha akıllı olan bir kadınla etkileşime girmek için belli belirsiz bir eğilim gösterdi.

model-2333408_640.jpg


Bulgular şu şekilde özetlendi: “[] Bu altı araştırma, psikolojik olarak uzak hedefleri değerlendirirken, erkekler kendilerine göre daha yüksek(daha az) bir zeka seviyesi gösteren kadınların daha cazibeli olduğunu düşündüklerini ortaya koydu. Buna karşılık hedefler psikolojik olarak yakın olduğunda, erkekler kendilerini zekasıyla alteden kadınlar çokta ilgilerini çekmedi.”

giphy.gif


İşte bu bilimsel olarak çok üzücü, çok.
 

Berdus

Ne demiş atalarımız davul un sesi uzaktan hoş gelirmi yoksa dengi dengine çalar mı ikisinden birisi işte :d
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)