Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

5418


Fan, bilgisayarınızın ısınan donanımlarının soğumasını sağlamaktadır. Fanlarda zamanla toz ve kir biriktiği için bilgisayarınızı yeterince soğutamamaktadır. Bu durum da bilgisayarınızın performansının düşmesine sebep olur. Bu yüzden fan bakımını ihmal etmemek gerekmektedir.

İşte fan temizliğinin püf noktaları...

1. Masaüstü bilgisayarların temizliğine başlamadan önce, bilgisayar kasasının güç ve diğer kabloları çıkarılması gerekmektedir. Fan, yumuşak bir fırçayla veya blower ile temizlenmelidir. Eğer blower yoksa soğuk ayarlı, düşük basınçta çalıştırılan saç kurutma makineleri de kullanılabilir.

2. Dizüstü bilgisayarlardaki fan temizliğinde ise daha hassas olmak gerekir. Vidaları küçük, plastik aksamların kolayca kırılabilir olmasından dolayı sökülüp takılırken dikkatli olmak gerekir.

3. Dizüstü bilgisayar fanını temizlemeden önce bilgisayar kapalı, pil ve kabloların çıkartılmış olması gerekmektedir. Daha sonra yine fırça veya blower yardımıyla fanınızı temizleyebilirsiniz.

4. Anakart üzerinde bir arada bulunan fan-heatsink ikilisi, ekran kart ve işlemciyi soğutmaktadır. Dizüstü bilgisayarınızdan söküp temizlediğiniz fan-heatsink, söküldüğü zaman işlemci üzerini termal macun, izopropil alkollü bir bez yardımıyla dikkatlice temizleyebilirsiniz.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)