Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Biçimlendirici Değerlendirmenin Dezavantajları

  • Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 2:14

Eqe

Biçimlendirici Değerlendirmenin Dezavantajları


Biçimlendirici değerlendirme (gelişimsel değerlendirme veya uygulamalı değerlendirme olarak da adlandırılır), bir süreç veya program hala devam ederken verimliliği belirlemek için kullanılabilir. Biçimlendirici değerlendirme diğer değerlendirme yöntemlerinden farklıdır ve diğer yöntemlere göre bazı dezavantajları vardır.

Özetleyici ve Biçimlendirici Değerlendirme Karşılaştırması: Biçimlendirici değerlendirme genellikle bir süreç veya programın amacına ne kadar ulaşabildiğine odaklanan özetleyici değerlendirme ile karşılaştırılır. Örneğin, eğitimde özetleyici değerlendirme genellikle nicelikseldir ve başarıyı harf veya sayılarla nitelenen notlar aracılığıyla değerlendirir. Öte yandan, biçimlendirici değerlendirme ise, değerlendirilen sürece hala devam eden öğrencilere uygulanır.

Biçimlendirici Değerlendirmenin Amacı: Biçimlendirici değerlendirmenin dört birincil hedefi şunlardır: Projenin temel amaçlarını açıklayarak değerlendiren bir planlama değerlendirmesi; programın aslına ne kadar uygun ilerlediğini değerlendiren uygulama değerlendirmesi; süreci devam ederken değerlendiren (genellikle sürece dahil olmayan biri tarafından yürütülür) izleme değerlendirmesi; ve programın amaçlanan hedefine ulaşmada ne kadar verimli olduğunu belirleyen ilerleme değerlendirmesi.

İhtiyaçlar: Biçimlendirici değerlendirme uygulanırken kullanılabilecek pek çok değerlendirme yöntemi vardır ancak dikkat edilmesi gereken üç ana nokta: Değerlendirme birden çok tarafı içermeli, birkaç farklı değerlendirme yöntemi kullanmalı ve her zaman daha önce de belirttiğimiz plan, uygulama, izleme ve ilerleme hedefleri göz önünde bulundurularak uygulanmalıdır. Biçimlendirici bir değerlendirmenin tarzı uygulanacağı ortama bağlıdır.

Dezavantajları: Biçimlendirici değerlendirme mevcut çalışmanın geliştirilmesini hedeflediğinden, farklı değerlendirme yöntemlerine ek olarak kullanılmadıkça çatışma-çözümleme açısından yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, bir programın başarılı veya başarısız olduğuna dair özetleyici değerlendirme gibi genel bir değerlendirme sunamaz. Ayrıca, biçimlendirici değerlendirme yalnızca sağlanan kaynaklar kadar verimlidir; bir değerlendirme süreç devam ederken önemli değişiklikler yapılması gerektiğine işaret ediyorsa, bu sorunlar yalnız eldeki yeterli kaynaklar izin verdiğince çözülebilmektedir.


 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular