Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Beyin Dalgalarıyla Etkileşime Girip Stresi %65 Azaltan Şarkı

MuzikBu Şarkıya Dikkat Edin: Beyin Dalgalarıyla Etkileşime Girip Stresi %65 Azaltan Şarkı


insan%C4%B1-rahatlatan-sarki.jpgPsikolojik tedavilerde ses dalgalarının kullanımı çok uzun süredir üzerinde çalışılan ve faydaları birçok farklı denek üzerinde tespit edilmiş bir alan. Bununla alakalı özel düzenekler ve spesifik olarak değiştirilmiş ses dalgaları yapılan terapiler yaygın olarak kullanılmakta. Ancak bu defa, bir ilk olarak sıradan bir şarkının beyin dalgaları ve stres seviyesi üzerinde böylesi bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiş durumda.
ses-terapisi.jpg


İngiltere’deki, Mindlab International’dan Dr. Lewis Hodgson önderliğinde yürütülen çalışmada, yüzün üzerinde bir çok şarkı incelendi ve denekler üzerindeki etkileri testler aracılığıyla gözlemlendi.
Katılımcılara çözmeleri gereken bir problem veya puzzle sunarak bu esnada, beyin dalgaları, nefes, kalp ritimleri ve kan basınçları gözlemlendi. Denekler üzerinde denen tüm müzikler arasında, bir tanesi dinletildiği anda, deneklerin tüm ibrelerinde büyük bir düşüş(%65) gözlemlendi ve denekler problemleri daha rahat ve kısa sürede çözmeyi başardı. Araştırmacıların yorumuna göre bu gerçektende çok yüksek bir oran. Mucize şarkının adı ise “Weightless
marconi-union-weightless-filoji.jpg

Marconi Union isimli grup tarafından yaratılan bu parçanın böylesine yüksek bir başarı elde etmesi ise gruba göre hiçte tesadüf değil. Çünkü grup, şarkıyı yaratma amaçlarının zaten en başından beri bu olduğunu ve ses terapistlerinden yardım alarak doğru ton, ritim ve harmoniyi bir araya getirmek için özel çaba sarfettiklerini, özellikle kulaklık aracılığıyla dinlendiğinde farklı bas tekniğinin dikkatli bir dinleyicinin hemen dikkatini çekeceğini söylüyor.
ses-dalgalari.jpg


Dr. Lewis Hodgson’a göre hiçbir anti-depresan ya da, terapi geçmişi olmadan, stres belirtilerinde %65’lik bir azalma elde edebilmek gerçektenden de çok yüksek bir oran. Sürekli olarak anlık bildirimler, mesajlar, çağrılar ve televizyon ile uyarıcı bombardımanına tutulduğumuz günümüz dünyasında, sadece bir çift kulaklık ve müzik eşliğinde bile kendimize büyük bir iyilik yapabileceğimizi bilmek az da olsa yüreklere su serpiyor.

Siz de kendinizi biraz olsun rahatlatmak isterseniz, kulaklıklarınızı takın ve kendinize 5-10 dakika ayırarak rahat hissettiğiniz bir pozisyonda, bu şarkıyı dinlemeye başlayın. Bakalım kendinizde bir değişiklik hissedecek misiniz?
 

Absnthe

www.Mevsim.Org
uye
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,891
Tepkime puanı
3,454
Puanları
113
Web sitesi
www.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Hmm Enteresan :)
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)