Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Beyaz Köpek Balığı

Katılım
14 Eyl 2018
Mesajlar
2,971
Tepkime puanı
870
Puanları
113
Yaş
42
Konum
istanbuL
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Yaygın Adı: Büyük Beyaz Köpek Balığı (Beyaz sivri burun, mavi sivri burun, adam yiyen, Tommy, ölü köpek balığı, kuyruk, beyaz ölüm)

Bilimsel adı: Carcharodon carcharias

Familya: Lamnidae

Takım: Lamniformes

Boyutları: Ortalama boyları 5,5-6 m arasındadır. Ancak ele geçirilen örneklerden 11 m maksimum uzunluğunda olanları kayda geçmiştir.
Fiziksel Özellikleri: Torpido şeklinde gövde, konik sivri burun, üst ve alt çene dişleri çok benzer ve kenarları testere tırtıklı, üst dişler biraz daha geniş, gövdenin üst kısmı griden kahverengi tonlarına kadar değişir. Düzgün olmayan bir çizgi, gövdenin üst yarısını, beyaz olan alt yarısından ayırır.
Yaşam Çizgisi: Yavrulayan türlerdir. Bir yıla yakın hamilelikten sonra 5-14 tane yavrularlar. Olgun dişlerde göğüs yüzgeçlerinde belirgin görülen ısırık izleri vardır. Bu durum erkek beyaz köpek balıklarının, çiftleşme esnasında dişileri ısırdıklarını gösterir.

Beslenme Tarzı: Çoğunlukla kemikli balıklar, ayrıca omurgalı balıklar, deniz kaplumbağaları, deniz kuşları, deniz memelileri, yunuslar, foklar ve deniz aslanlarıyla beslenirler.

Yeryüzünde Dağılımı: Çoğunlukla sıcak iklimler, yarı tropik sular ve ayrıca daha sıcak bölgelerde dağılım gösterirler.

Popülasyon: 10.000 kadar oldukları sanılmakta fakat gerçek rakam bilinmemektedir.
Türün Durumu: IUCN: tehlikelere açıktırlar. CITES tarafından listeye alınmamış devasa büyük beyaz köpek balığı mükemmel bir av makinesidir. O ayrıca pek çok insanın en korkulu rüyasıdır. Bunun yanında tüm inanılmaz ününe rağmen, bu köpek balığının bizden korkmak için bizim ondan korktuğumuzdan çok daha fazla sebebi vardır.

Büyük beyaz, en üstün bir avcıdır. Geniş bir çevrede ve çeşitli derinliklerde sıklıkla avlanır. Baskınlık ve yırtıcılık bakımından büyük beyaz, sadece orka, yani açgözlü deniz memelisi olan katil balinalarla yarışabilir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular