Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Besmele Çekmeyen Misafir

  • Konbuyu başlatan Han
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:20
Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) günlerden bir gün sahabeleriyle sofrada oturmuşlar, yemek yiyorlardı. Fakat tabaktaki yemek eksilmiyordu. Yedikleri kadar sanki kudret eliyle tabağa konuyordu.

Az sonra bir misafir çıka geldi. Sofraya davet ettiler. Adam oturdu ve yemeğe başladı. Başlamasıyla tabaktaki yemeğin hızla azalması bir oldu.

Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) in etrafında bulunanlar durumu farkedip sordular:
– Ya Resûlâllah yemeğin başında bereket vardı. Sonra birden bire kayboldu. Yemek hızla azaldı ve bitti. Sebebi nedir?

Hazret-i Peygamber (S.A.V.) şöyle izah ettiler:
~ Hepimiz yemeğe başlarken “bismillah dedik. Bu yüzden yemeğimiz bereketlendi. Sonra bir misafir geldi Yemeğe oturdu. Fakat “Besmele” çekmedi. Bunun için yemeğin bereketi kalmadı ve kısa zamanda bitti.

Sevgili gençler…

Peygamber Efendimiz her yemeğin başında ve sonunda mutlaka mübarek ellerini yıkar, yemeğe başlarken de daima “bismillah” çekerdi. Sonunda ise. her zaman Allah’a şükrederdi.

Sahabelerden Hazret-i Enes sizin yaşlardaydı. Bir gün Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) onu sofrasına çağırdı:
– Yemeğe buyur ya Enes. Ama önce ellerini yıka ve besmele çek. Yemekten sonra Allah’a şükret ve ellerini tekrar yıka, dedi.

Eğer yemeğinizi, kardeşlerinizle veya misafirlerinizle yiyorsanız, önünüzden yeyin. Yemekten evvel ve sonra. Peygamber efendimiz (S.A.V.) in yaptığı gibi, ellerinizi yıkayın. Dinimiz temizliğe çok önem verir. Bize her fırsatta yıkanmayı, temiz olmayı emreder. Her namazdan Önce alınan abdest dinimizin temizliğe ne kadar önem verdiğini gösterir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular Forum Tarih
Han Dini Hikayeler 0 55

Benzer konular