Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Batman

Fineas

Epik
uye
Katılım
14 Mar 2018
Mesajlar
4,287
Tepkime puanı
5,415
Puanları
113
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

1939 yılının Mayıs ayında bir çizgiromandan doğan Gotham City, bir New York ya da Chicago kadar ünlü bir kent olmuştu. Bu kent her ne kadar ABD haritalarında görül(e)mese de dünyaca tanınan bir çizgiroman kahramanının doğumuna sahne olmuştur. Kahraman, 'The Case of the Chemical Syndicate' adlı altı sayfalık bu ilk macerasını Detective Comics adlı dergisinin 27. sayısında yaşamıştır. Bu ilk serüven ile okuyucu, komiser Gordon'un yakın arkadaşı olan zengin sosyetik Bruce Wayne'i ilk kez tanıma fırsatı bulmuştur. Ancak aslında bu, gerçek kimliğini bir maske ile saklama çabasındaki adalet savaşçısı Batman'dan başkası değildi. Gerçi Batman henüz o sırada kendisiyle özdeşleşecek olan bilinen kostümünü giymese de, diğer yandan yayın piyasasına çıkan her sayısıyla yeni bir satış rekoru kıran Superman'in en ciddi rakibi olmaya aday olmuştur.


izgiromanAnsiklopedisi059g.jpg


1001 Roman'ın 1948 serisinin 188. sayısında Türk okuruyla ilk kez buluşan Batman'in ilk sayfası.​


Batman, bunu izleyen yıllarda önce kendi adını taşıyan bağımsız çizgiroman dergisine kavuşmuştur. Batman'in yeni maceraları üzerinde çalışan dönemin ünlü yazar ve çizerleri ona renkli ve karizma dolu bir dünya yaratmakta hiç zorlanmamıştır. Önce bir kız arkadaşla başlamış ve ünlü bir aktrist olan nişanlısı Julie Madison'u seriye katmış, ardından da Batman'e yakışacak özel bir otomobil olan Batmobil yaratılmış ve bunu Batman'in bir nevi partner asistanı pozisyonunda yer alan, gerçek adı Dick Grayson olan ve yine gerçek kimliğini gizlemek için maskeyle dolaşan atletik bir genç olan Robin izlemiştir. Bu şık ve güçlü donanımdan sonra da giydiğinde Batman'in ürkütücü bir yarasaya benzemesini sağlayan pelerinine, silahlarının bulunduğu özel tasarımlı kemerine, yarasa maskesinin iyice estetik bir görünüme kavuşturulmasına değin birtakım düzenlemeler birbiri peşi sıra gelmiştir.

İlk senaristi Bill Finger'ın ardından kalemi eline alan ikinci yazar Gardner Fox, Batman'in ezeli düşmanı olacak birçok kötü karakteri seriye eklemeyi ihmal etmemiştir. Bu karakterlerin çoğu günümüze kadar popülaritelerini korumuştur: Joker, Penguen, Suç Doktoru ve İkiyüzlü. Ayrıca bu dizide arz-ı endam etmeyi başaran birçok maskeli süper kadını da yabana atmamak lazımdır. Bunlardan Catwoman, Batgirl, Batwoman en bilinenleridir. Bütün bu yan karakterler arasından Catwoman, Robin ve Batgirl yakaladıkları fırsatı iyi değerlendirerek kendi başlıklarıyla özel dergilerine kavuşmayı haketmişlerdi. Batman, birçok Amerikan çizgi kahramanın aksine önce çizgiroman dergisinde ortaya çıkmış, sonradan gazete bantı, radyo skeci, televizyon dizisi ve sinema filmi olarak kariyerini zenginleştirmiştir.


izgiromanAnsiklopedisi060-2.jpg
izgiromanAnsiklopedisi060.jpg


1 Numara Yayıncılık ve Büyük Mavi Yayıncılık logolu iki Batman sayısının kapağı.​


Gerek aylık yayınlanan dergiyi, gerekse gazetelerdeki diğer Batman maceralarını bir noktaya kadar tek başına hazırlayan, tipin yaratıcılarından çizer Bob Kane ise de, sonradan birçok çizer iyice genişleyen ve sayısı çoğalan seriye takviye olarak katılmıştır. Jerry Robinson, Dick Sprang, Sheldon Moldoff, Neal Adams, Carmine Infantino, Dick Giardano, Frank Robbins, Jim Aparo, Don Nevvton, Marshall Rogers, Gene Colan ve özellikle Trevor von Eeden başarının arkasındaki diğer isimlerdir.


izgiromanAnsiklopedisi060j.jpg
izgiromanAnsiklopedisi060-1.jpg


1989 yılında gösterime giren filminin etkisiyle Milliyet ve Güneş gazetelerinin Batman eklerinden ikisinin kapakları.​


1980'li yılların sonlarına doğru editörleri Batman'ın karakterizasyonunda bir takım değişiklikler yapmıştır. Bunun sonucunda bir anti kahraman, yani suçlulara karşı direkt şiddet uygulamaktan kaçınmayan daha sert bir kişilik ortaya çıkmıştır. Bu değişimin kaynağı ise 1990'ların hemen başında yayınlanan Dark Knight' serisi ve aynı anlayışla çevrilen 1989 yapımı Batman filmidir. Böylece 'Yarasa Adam' yeni bir parola edinmiştir: "Zero tolerence for crime!/Suçlulara karşı tolerans yok!"


izgiromanAnsiklopedisi061r.jpg
izgiromanAnsiklopedisi061.jpg


Arka Bahçe'nin 2004 tarihli Batman cep serisinin ilk sayı kapağı ve Dijital olarak hazırlanan ilk çizgiroman kapağını basan Gelişim Yayınları versiyonu.
Betmen adını taşıyan bağımsız bir dergide ilk kez 17 Ağustos 1967 tarihinden itibaren ülkemizde Ceylan Yayınları logosuyla boy göstermiş olan Batman'ın Türkiye macerası daha eski tarihli bir dergi olan 1001 Roman'ın 1948 yılındaki serisinde Yarasa Adam adı altında başlamıştır. Bu tarihten sonraki ilk durağı ise 1964 Mayısında Çocuk Haftası sayfaları olmuş ve Uçan Adam, Yarasa Adam ve Robin başlığıyla boy gösterdikten sonra 1965'de yayına giren Bahadır dergisinin sayfalarında maceralarına devam etmiştir. Burada Bet Man, Yarasa-Adam başlığıyla genelde az sayfalı maceralar yaşadıktan sonra, Temmuz 1975'de Hayrettin Önder'in Süper Yayınevi tarafından çıkarılan Ajan X adlı haftalık derginin 5. sayısından itibaren ve yine Önder tarafından 1981'de çıkarılan 1001 Özel'de Yarasa Adam başlığıyla siyah beyaz olarak basılmıştır. 1989 yılında Milliyet Gazetesi okuyucularına ilave olarak Frank Miller'ın Batman'a yeni yapıtaşları eklediği öyküyü Batman-Kara Şövalyenin Dönüşü başlığıyla dört sayı halinde dört renkli olarak vermiştir. 1990'ların ilk yarısına sonuna doğru Gelişim Yayınları küçük boy olarak Batman'in Serüvenleri başlıklı dergileri Bando dergisiyle birlikte yayına sürmüştür. Bu seri sonradan albüm formatında ciltli olarak yeniden bir araya getirilmiştir. 1989 yılında Güneş Gazetesi tarafından Batman filminin çizgiromanı ilave olarak verilmiştir. 1995 yılı başında Cengiz Aynaz'ın sahipliğinde tek sayı çıkabilen Yarasa Adam üst başlığında Betmen adıyla yeniden boy göstermiş, 1995 tarihinde sonradan ortaklarıyla birlikte Arka Bahçe Yayıncılık adına faaliyetlerine devam edecek olan Ahmet Kocaoğlu' nun sahipliğindeki Büyük Mavi Yayıncılık tarafından 15 sayılık bir Batman serisi basılmıştır. Bu yayınevi ayrıca karakterin bir diğer sinema uyarlaması olan Batman Forever'ın çizgiroman versiyonunu da albüm olarak yayınlamıştır.

1996 Mayıs ayından itibaren kısa bir yayın periyodunda 1 Numara Yayınevi logosuyla ve Batman adıyla gözükmüştür. Son olarak Arka Bahçe Yayıncılık tarafından 2002'den sonra aylık bir Batman serisi olarak ve 2004'den sonra da cep kitap formatında Türk okuyuculanyla yeniden buluşmaya başlamıştır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)