Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
uye
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,989
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Baskın Kültür Nedir?

Baskın, Dominant Kültür Nedir?


Baskın, Dominant Kültür Nedir?

Baskın kültür, bir toplumda yaygın olan kültüre verilen isimdir. Ancak, bir topluma egemen olan baskın kültür, bütünüyle homojen değildir. Özellikle günümüzün çoğul kültürel yapılara sahip toplumlarında kendilerini geniş kitlelerden soyutlayan alt kültürlerden ve hatta baskın kültürle çatışmaya giren karşı kültürlerin varlığından söz etmek de mümkündür.

Baskın kültür ayrıca bir toplumda var olan farklı kültürler içinde egemen bir durumda bulunan, toplumsal zeminde en çok kabul edilen ve benimsenen, toplumumuzun büyük kesiminin yaşantısında etkinlik göstererek yaşanan bir yaygın kültürel yapıdır.

Baskın kültür, toplumsal birlikteliğin dini eğilimlerine, etnik yapının çeşitliliğine vb. bağlı şekilde var olur. Ancak her ne kadar toplumların içinde farklı dinsel ve etnik yapılar mevcut olsa da belirli bir toplumda, genel itibari ile kabul edilen normları ve gelenekleri tanımlamak daima mümkündür.

Buradan yola çıkarak söyleyebiliriz ki egemen kültür, belirli bir toplumumuzun üyelerinin çoğunluğu için kabul edilebilir ahlaki, manevi ve yasal değerler kümesidir. Baskın kültür bu hâliyle dominant kültür olarak da tanımlanmaktadır.
-Alinti-
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular