Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bane KERAC

Fineas

Epik
uye
Katılım
14 Mar 2018
Mesajlar
4,287
Tepkime puanı
5,416
Puanları
113
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Bane KERAC, (1952- )


200px-Bane_Kerac.jpg
7 Eylül 1952'de Novi Sad, Yugoslavya'da doğan Branislav Kerac ya da çizgiromanlarında kullandığı adıyla Bane Kerac, dört yaşından beri yaptığı tüm karalamaları saklayan ve Kit Carson, Kansas Kit ve Roy Rank gibi çocukluk döneminin kahramanlarını kopya ederek nasıl çizileceğini kendi kendine öğrenen bir çizgiromancıdır.

Bane Kérac'ı çizgiromancı olmaya sevk eden şey, bir Yugoslav magazini olan Zenit ve o dönemde yayınlanan John Romita Sr.'nın çizdiği Dardeviller'dir'dır. "Kötü bir dişçi olacağıma, ortalama bir çizer olurum," diyerek yarıda kestiği dişçilik eğitiminden sonra, 1975 yılında Bane ve çocukluk arkadaşı Toza ile birlikte ilk ciddi çizgiroman çalışmasını yapmıştı. Lieutenant Tara adlı bu çalışma küçük bir yayıncılık firması olan Dnevnik'den çıkmıştir. Ancak esaslı ilk projesi olan Kobra ise, bir dublör hakkındaydı ve bu başlık hazır olduğundaysa dünyaca ünlü Yugoslav yapımcı Ervin Rustemagic tarafindan dağıtımı ve sunuşu yapılmıştır. Aynı kişinin girişimiyle Bane Kérac'ın ülkemizde de tanınmasını sağlayan bir diğer başlığı olan Cat Claw/Kedi Kız ise başta İskandinav ülkeleri olmak üzere ABD'ye dahi pazarlanmıştır. 1991 yılında Los Angeles'daki Malibu Comics tarafindan da siyah-beyaz formatta basılan Kedi Kız, yer yer bir süper kahraman parodisine dönüşse de hareketli ve dinamik kurgusuyla dikkat çekicidir. Aynı yıl Yugoslavya'da başlayan savaş sonucu tamamlanamayan seri, ülkemizde 1992 yılında Alfa Yayınları tarafından 9 sayı olarak basılmıştır.

catpostr.jpg
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)