Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Bam teline basmak...

SuMBuL

Tam güldüğün yerde başlar şiirler... Yang❤️
mod
Katılım
4 Ara 2020
Mesajlar
2,331
Tepkime puanı
4,622
Puanları
113
Konum
...
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

112.jpg

Anlamı:


Bir kimseyi, duyarlılık gösterdiği konuda kızdıracak söz söylemek, öfkelendirecek bir şey yapmak.
"Bir insanı delirtmek mi istiyorsun? Onun bam teline basacaksın."
"Bam teline basınca kahveden çekip gitti."

Hikâyesi:


Bâm (bem) kelime olarak evin üstü, çatı demektir. Türkçe'de dam olarak kullanılır. Bir musikî terimi olarak kullanılan bam telinin orijinal telâffuzu "bem teli"dir. Bem, aslında kanun, tambur gibi sazlara takılan tel demektir. Bem (veya bam) sakalın dudağa en yakın olan kalın teline de derler. Telli sazların en üstünde bulunduğu ve kalın ses verdiği için bu tele musikîde "bam teli" denilmiştir. Bunun karşıtı zîr (alt) olup o da en ince teli karşılar (zîrübem=alt ve üst, ince ve kalın teller).

Eskiler en yüksek perdeden nağme çıkaran bam telinin sesini, bağıran, öfke ile sesini yükselten kişilerin köpürmelerine benzetmişler ve bunun adını "(Birinin) bam teline basmak (veya dokunmak)" diye koymuşlar. Eğer birisini aşın derecede kızdıracak bir sözü kasden söylüyorsanız, karşınızdakinin bam teline bastığınızdan hiç şüpheniz olmasın. Çünki o da bam telinden ses verecek, hışım ile kubbeleri çınlatacaktır.

Eskiden, uluslararası bir nota sistemi yokmuş. Ancak musiki üstatları seslerin her birine birer makam ismi vererek sanatlarını icra ederlermiş. O zamanlarda, ud ve tambur adlı klasik musikinin iki mühim çalgısındaki kalın sesli 'do' teline de 'bam' teli denirmiş. İşte buradan yola çıkarak, birisini sinirlendirip yüksek sesle bağırıp çağırmasına sebep olmaya 'bam teline basmak' denir olmuş.

Herkesin bir derdi var,
Bam teline basma kardeş.
İnsan derdi ile yaşar,
Dertlere dert katma kardeş.
 

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
uye
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,989
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Bam Telime Basmayiniz Lütfen.. !!!

Tesekkür Ederim..
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Benzer konular Forum Tarih
SuMBuL Deyimler ve Atasözleri 2 135

Benzer konular