Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Balder'ın Ölümü

Balder (ya da bazı kaynaklarda Baldr), İskandinav mitolojisinde yakışıklılığı, saflığı ve temizliğiyle ünlü bir tanrıydı. Bir erkeğin ne kadar yakışıklı olabileceğinin timsaliydi.Günün birinde Balder bir kabusla uyanır. Kabus, görülebilecek en kötü kabustur. Hemen diğer tanrılara kabusunu anlatarak ne anlama geldiğini sorar. Çok geçmeden bunun bir kehanet olduğu anlaşılır. Balder ölecektir. Bunun üzerine tüm tanrılar Balder'in ölümüne sebep olacak şeylere karşı tedbir alırlar. Öyle ki; Thor tüm hayvanlardan, Heimdall ırmak ve denizlerden Balder'i öldürmeyeceklerine dair söz alırlar. Böylelikle Balder'i kötü kaderinden kurtardıklarına inanırlar. Hemen bir eğlence düzenlenerek bu inancı kutlarlar. Ancak bu eğlencede eğlenmeyen tek bir kişi vardır. Bu kişi de elbette Loki'dir. Çünkü Loki her zaman Balder'in yakışıklılığını ve tüm tanrılar arasında en hayran olunan tanrı olmasını kıskanmaktadır.

Kör ve yaşlı bir tanrı... Hoder (ya da Hod, Hotherus)! Balder'in ikiz kardeşidir. Eskiden çok büyük ve usta bir savaşçı olarak bilinmektedir. Ta ki kör olana kadar. Körlüğünün sebebini bazı mitologlar şöyle açıklamaktadırlar: Hoder, tanrıları her zaman genç tutan ve uzun yıllar boyunca yaşamalarını sağlayan gençlik elmalarının muhafızı Idunn'a tecavüz girişiminde bulunmuştur.
Idunn, Hoder'i cezalandırmak için onu elmalardan mahrum bırakmıştır. Böylelikle Hoder gittikçe yaşlanmış ve gözleri görmez olmuştur.

Loki, eğlence devam ederken kendi halindeki Hoder'in yanına gelir. Bu sırada eğlencedekiler Balder'in hiçbir şekilde zarar görmeyeceğini bir nevi kutsamak adına ona bir şeyler fırlatmaktadırlar. Atılan şeyler nasıl olsa Balder'e zarar vermeyecektir. Gerçekten de fırlatılan hiçbir şey Balder'e isabet etmez. Loki, Hoder'i de Balder'e bir ökseotu dalı atması konusunda ayartır. Bazı mitologlara göre bunu Idunn'un kılığına girerek yapar. Balder'i vurursa gençliğini tekrar kazanabileceğini söyler. Ancak Loki, Hoder'e ökseotu dalı yerine gerçek bir mızrak verir (bazı kaynaklarda bir ok olarak geçer). Hoder eğlence yerine gider ve mızrağı Balder'e fırlatır. Hedefi bulması için Loki ona yardım eder.
Mızrak hedefi bulur ve Balder'in kalbine saplanır. Balder bu şekilde, ikiz kardeşi Hoder'ın attığı mızrakla ölmüş olur.
Çok geçmeden bu ölümün arka perdesinde Loki'nin olduğu anlaşılır. Thor, onu hemen yakalar ve tanrıların huzuruna çıkarır. Tanrılar Loki'yi cezalandırırlar. Verilen cezaya göre Loki, bir kayaya bağlanacak ve Ragnarok'a (yani kıyamet gününe) kadar orada kalacaktır. Başucundaki bir yılan sürekli ona zehrini akıtacaktır. Ancak Loki'nin sadık eşi Sigyn, Loki'yi bu kötü kaderinde tek başına bırakmaz ve bir kap alarak o da dünyanın sonuna kadar Loki'nin başında bekler. Yılanın zehri aktıkça Sigyn kabı tutar ve zehrin Loki'ye düşmesini engeller. Ancak kabın dolduğu ve Sigyn'in kabı boşaltmak için Loki'nin yanından uzaklaştığı zamanlarda zehir Loki'ye akar ve bu da eski İskandinav inanışına göre depremlere sebep olur.


 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)