Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Babür

  • Konbuyu başlatan Mia
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:15

Mia

bayan
Katılım
26 Eyl 2016
Mesajlar
654
Tepkime puanı
15
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Babür


1483 Fergana, Hindistan - 1530 Agra, Hindistan) Hint-Türk İmparatorluğu’nun kurucusu ve ilk hükümdarı. Babası, Timur’un torunu ve Fergana hükümdarı Ömer Şeyh Mırza’dır. Ömer Şeyh Mırza 1494′te ölünce yerine en büyük oğlu Babür geçti. Babür tahta geçtiğinde henüz çok gençti ve taht kavgaları da başlamıştı. Bu nedenle kendine bağlı beylerle 1504′te Kabil’e gitti. Devletinin başkentini de buraya taşıdı.

1507 yılında kendisini Timur’un en büyük vârisi ilân etti. Ele geçirdiği yeni toprakları sadık beyleri arasında paylaştırdı. Yönetimi ve orduyu düzene soktu. 1519′da Sind Irmağı’nı geçerek, Pencab yöresinde egemenlik kurdu. 1522′de Sind ve Belücistan arasındaki bölgeye de egemen oldu. 1524′de Delhi Sultanı İbrahim Ludî’nin kuvvetlerini yendikten sonra Lahor’a girdi. Ardından Delhi’ye giren Babür, 1526′da Hint-Türk İmparatorluğu’nu kurdu. İmparatorluk Çağatay Türkçesini, yani Orta Asya Türkçesini resmî dil olarak benimsedi.

Babür Delhi’den sonra Agra’yı da aldı ve burayı başkent yaptı. 1528′de Luknov ve Bengal’i ele geçirdi. Ama 1529 sonlarına doğru hastalandı. Oğlu Hümayun’u veliaht ilân etti. 1530′da başkent Agra’da öldü ve Kabil’de gömüldü.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Son Makaleler