Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ayak Bakımı ve Sağlığı

  • Konbuyu başlatan Han
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 6:21

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
uye
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,989
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Ayak Bakımı ve Sağlığı

Erkeklerde ayak bakımı konusunu yazmaya karar verdiğimizde ilk fark ettiğimiz şey onlara yeterince bakım yapmadığımız oldu. Ayakkabı veya çorap içinde çok fazla görünür olmamasından mıdır nedir? “Ayak bakımı yapan erkek mi olurmuş” diye çok mu kadınsı geliyor?

En fazla yaptığımız banyoda üstünkörü yıkamak. Çoğu zaman çorap ve ayakkabı içinde kapalı ve havasız bir ortamda bulunuyorlar. Gereken önemi mutlaka vermeliyiz. Ama neden?

Nedeni şu; ayak bakımı sadece güzel görünmesi açısından değil emin olun, nasır, mantar ve ayak kokusu, ter, tırnak batması gibi sağlık sorunlarına davetiye çıkarabiliyor. Tırnak batması, ya nasır o acı gerçekten dayanılmaz hallere sokabiliyor insanı.
Sosyal ve psikolojik olarak bile hayatınızda engeller çıkarabilir. Ayak kokusunu bir düşünün, misafirliğe gidiyorsunuz “etrafta bir koku var ama ne” yerin dibi tabiri, eyvah ki eyvah..

Bu kadar önemini anlattıktan sonra şimdi de konumuza geçelim! Ayak bakımını nasıl yapmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz? Rutin bakımı nasıl yapılmalı gibi ipuçları ve önerileri vermeye çalışacağız.

Ayak Bakımı Önerileri ve Pratik Bilgiler
Ayaklarınızı her gün ılık ve sabunlu suyla yıkamak önemli bir konu. Kültürümüzde evin erkeği eve geldiğinde evin hanımı suyu alır ve erkeğinin ayaklarını yıkardı…
Tamam geçti o devirler, öyle bir şey yapmayın alın kendiniz yıkayın. Ama eğer eşiniz bu işe talipse ne güzel…Eşinize çiçek alın ve sizi ne kadar sevdiğini aklınızdan çıkarmayın.

Ayaklarınızı yıkadınız ardından bir havlu yardımıyla ve parmak aralarını atlamadan iyice kurulayın. Özellikle parmak aralarının nemli kalmaması önemli zira mantar vb. rahatsızlıklar bu neden dolayı da oluşabilir. Pudra kullanabilirsiniz.

Banyoda çoğu zaman ayaklarımız üstüne su geliyor diye es geçebiliyoruz, iyice ovalayın.
Çok dikkat çekmeniz gereken bir nokta daha var her yerde yazmaz es geçmeyin. İşte size pek fark edilemeyen bir ayrıntı…

Banyoda doğal olarak her yere sabunlu su sıçrıyor ve banyodan çıkarken üzerine basıyoruz ve ayaklarda sabun kalıyor. Sonra bu sabunun ne tür sorunlara davetiye çıkaracağını bir düşünün.
Kişisel olarak inanın bu beyazlık ne diye arada sorduğumuz oluyordu.
Banyodan sonra steril bir yerde ayaklarınız iyicene yıkayın

Yatağa geçmeden önce isterseniz basit bir krem kullanabilirsiniz (özellikle topuk bölgesine) Ama dediğimiz gibi parmak aralarına aman dikkat, oralara sürmeyin. Belli aralıklarla ki buna aylık diyebiliriz, yoğun bir krem uygulayarak hava alacak bir yün çorapla sabah kadar bekletebilirsiniz.

Belki de en güzel ayak bakımı ve sağlığı önerisi, masaj…Dünyanın en güzel şeylerinden biri diyebiliriz. Tüm sinir uçları ayakta toplandığı için iyi bir ayak masajı bulutların üstünde güzel bir uyku sağlar.
Kendiniz de yapabilirsiniz eşinizden de isteyebilirsiniz. Eşinize de bu ayak masajını yapın, sizi ne kadar sevdiğini göreceksiniz…

İnanın ilerleyen konularda ayak masajına ayrı bir konu bile açmak gerekebilir. Düşünelim! O kadar güzel bir şey…
Kışın özellikle ayak sağlığınıza dikkat edin, bütün gün kapalı bir ortamda nemli, sıcak kalan ayaklar tehlikeye daha çok açık.

Ayakta meydana gelen mantarın bulaşıcı bir hastalık olduğunu unutmayın, ortak kullanım (havuz, terlik -ayakkabı paylaşımı, bakım aletleri, tırnak ve ayak bakımı) yerlerinde temizliğe dikkat edin. Bakım aletlerini kullanırken size özel olmasını dikkat edin.

Artık güneş ışınlarının ne kadar zarar verdiğini biliyoruz emin olun şakaya gelmez. Cilt problemleri ve kanserleri dünyada can alan en problemli hastalıklardan biridir. Bu konu hakkında yazacağız. Özellikle plaj ortamları başta olmak üzere (terlik giydiğiniz durumlar) ayaklarınızın üstüne mutlaka güneş kremi sürün.

Topuk bölgelerinde yer alan ölü hücreler için topuk taşı (ponza taşı) kullanımı her yerde öneriliyor, bunu önermiyoruz.
Bu konuda çok dikkatli olun çünkü topuk bölgesinde oluşacak farketmediğiniz kesikler, çatlaklar enfeksiyona neden olabilir. Profesyonel olarak bu yardımı almak en iyisi.
Ama size ayak peelingini önerebiliriz.

Ayak Peelingi

Peeling için yardımcı malzemelerle cildi ovalama işlemi diyebiliriz. Zamanla cildimizde kalan ölü deri hücrelerini uzaklaştırmak için yapılır. Cildimiz nefes alır ve terleme olduğunda da daha az kokarız. Not: Yiyecekler de ter kokularında etkilidir.

Ayağımızda özellikle topuklarda ölü hücrelerin alınması malum. Hem kötü bir görüntü hem de ayak kokularının temel sebeplerinden biridir. Ayaklarımız terlediğinde burada bulunan ölü hücreler kokmaya başlıyor, adı üzerinde ölü hücreler.

Yukarıda belirtildiği gibi ponza taşı uygulaması çok yaygın fakat alternatif olarak peelingi önerdik.
Ayak bakımında size peelingi öneriyoruz. Özellikle topuklar için güzel bir uygulama. Haftalık veya 15 günde bir uygulama yapabilirsiniz.

Evde yapabileceğiniz basit ve uygulanabilir bir ayak peeling tarifi

Malzemeler sadece 1 çorba kaşığı deniz tuzu ve 3 çorba kaşığı zeytinyağı.
Bunları karıştırın ve fazla sert davranmadan topuklarınıza masaj yaparak 3-5 dakika uygulayın.

15 dakika kadar beklettikten sonra sadece suyla yıkayın.
Sabunla yıkamak için bir saat bekleyin. Yağ problem olursa sadece deniz tuzunu kullanabilirsiniz. Hakiki olmak üzere kaya tuzunu da kullanabilirsiniz.

Konumuz ayaklar fakat bu uygulamayı tüm vücudunuz olmak üzere özellikle diz, dirsekler için de yapabilirsiniz.
Denizin faydası bu yüzden önemlidir deniz tuzu anti-aging yaşlanma karşıtı etkisi vardır.

Tırnak Kesimi:

Yanlış tırnak kesimi batmalar ve enfeksiyona neden olabilir. Ayak tırnakları düz kesilmeli ve bildiğiniz üzere çok derin kesilmeden tırnakta beyaz şerit bırakılarak kesilmeli.
Tırnaklarda üst kısmında beyaz bir şerit vardır. İçindeki kir konusunda bir şey demeye gerek yok, bakterilerin ve mikropların yaşam alanı. Belli bir periyotla tırnaklar kesilmeli.

Çorap Tercihi:

İşte ayak kokusunun temel nedenlerinden biri çoraplar. Çoğu zaman ekonomik nedenlerle naylon çoraplara yönleniyoruz fakat naylon çoraplar doğal olmadıkları için, hava akışları problemlidir, ayakların terlemesine neden olurlar.
Devamlı nemli ortama maruz kalan ayaklarda doğal olarak koku oluşur. Pamuklu çoraplar tercih etmeliyiz. Aman dikkat !

Ayakkabı Tercihi:

Ayakkabı alırken sadece size yakışması ve modeline bakmayın aynı zamanda sağlığınızı düşünerek tercihte bulunun. Size uygun, ayağınız sıkmayan, sert olmayan ortopedik ayakkabılar edinin. Yine çoraplarda bahsettiğimiz gibi doğal ürünleri tercih edin, deri ayakkabı kulanın.
Suni deri (vinleks) plastik vb. türü doğal olmayan ürünler sağlıksızdır. Unutmayın bu tür ürünler hava akşını etkilerler, terlemeye nemli sağlıksız ortamlara neden olurlar.

Tamam belki pahalı ama bir tane de olsa doğal ürünü tercih edin. Ayakkabı alırken günün geç saatinde yani ayaklarınızın şiş olduğu zamanları tercih edin esneme payını görebilirsiniz.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular