Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Asker Alma Genel Müdürlüğü-Genel Esaslar

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
genel
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,623
Tepkime puanı
6,991
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Genel Esaslar


GENEL ESASLAR
 • Askerlik hizmeti, T.C. Anayasasının 72’nci maddesi uyarınca her Türk'ün hakkı ve ödevidir.
 • Askerlik hizmeti 7179 sayılı Askeralma Kanunu gereğince düzenlenmiştir.
 • Hizmet süresi; erbaş ve erler için altı ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için on iki aydır.
 • Erbaş ve erlerden istekli olanlar, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesi ile terhise hak kazandığı tarihten itibaren Bakanlıkça uygun görülecek sayıda ve altı ay süre ile sınırlı olmak üzere bu Kanun hükümlerine göre askerlik hizmetlerine devam eder ve bu sürenin sonunda terhis edilir. Bu şekilde askerlik hizmetine devam edenlerin vazgeçme talepleri kabul edilmez.
YEDEK SUBAY SEÇİM ESASLARI
 • Dört yıl ya da daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ile yetkili makamlarca dengi olduğu kabul gören yurtdışı öğretim kurumu mezunu olanlar yedek subay aday adayı statüsüne hak kazanırlar.
 • Yedek subay aday adayı statüsünde bulunan yükümlüler arasından Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç sayısı kadarı yedek subay adayı statüsüne ayrılır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu yedek subay sayısından fazla olan yükümlülerden; istekli olanlardan ihtiyaç sayısı kadarı askerlik hizmetini yedek astsubay, diğerleri erbaş ve er olarak yerine getirir.
 • Yükümlülerin yedek subay adayı statüsüne ayrılmasında öncelik Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olmak üzere yükümlülerin istekleri de dikkate alınır.
 • Yedek subay adayları, Milli Savunma Bakanlığınca belirlenen celp ve sevk zamanlarında yetiştirilmek üzere sınıf okulu ya da eğitim merkezlerine sevk edilir. Yedek subay yetiştirme süresi Milli Savunma Bakanlığınca belirlenir. Buna ait teklifler Milli Savunma Bakanı’nın onayı alınmak üzere Personel Genel Müdürlüğüne bildirilir. Yedek subay eğitim programları ilgili kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca belirlenir. Yedek subay eğitimi sonunda başarılı olanlar yedek subay statüsüne ayrılır.
YEDEK ASTSUBAY SEÇİM ESASLARI
 • İki ya da daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ile yetkili makamlarca dengi olduğu kabul gören yurtdışı öğrenim kurumu mezunu olanlar ve yedek subay aday adayı statüsünde olup yedek subay adayı statüsüne ayrılmayanlardan yedek astsubay olmaya istekli olanlar yedek astsubay aday adayı statüsüne hak kazanır.
 • Yükümlülerin yedek astsubay adayı statüsüne ayrılmasında öncelik Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olmak üzere yükümlülerin istekleri de dikkate alınır. İhtiyaç fazlası yükümlüler askerlik hizmetini erbaş ve er olarak yerine getirir.
 • Yedek astsubay adayları, Milli Savunma Bakanlığınca belirlenen celp ve sevk zamanlarında yetiştirilmek üzere sınıf okulu ya da eğitim merkezlerine sevk edilir. Yedek astsubay yetiştirme süresi Milli Savunma Bakanlığınca belirlenir. Buna ait teklifler Bakan onayı alınmak üzere Personel Genel Müdürlüğüne bildirilir. Yedek astsubay eğitim programları ilgili kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca belirlenir. Yedek astsubay eğitimi sonunda başarılı olanlar yedek astsubay statüsüne ayrılır.

YEDEK SUBAY VE YEDEK ASTSUBAY OLMAYA ENGEL HALLER
 • Yedek subay ya da yedek astsubay, yedek subay adayı ya da yedek astsubay adayı veya yedek subay aday adayı ya da yedek astsubay aday adayı iken Askerlik Kanununun 33’üncü maddesinde belirtilen engel hali olduğu anlaşılanların askerlik hizmeti er statüsünde tamamlatılır.
 • Yedek subay ya da yedek astsubay olmaya engel hali olduğu silahaltına alınmadan önce anlaşılanların statü değişikliği Askeralma Genel Müdürlüğünce, silahaltına alındıktan sonra anlaşılanların statü değişikliği ise ilgili kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca yapılır.
 • Yedek subay ya da yedek astsubaylar ile bunların adaylarının kalan askerlik hizmetleri, ilgili kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca belirlenen birliklerde tamamlatılır.
 • Yedek subay adayı ya da yedek astsubay adayı ve yedek subay ya da yedek astsubay olarak silahaltında iken statüsü değiştirilenlerin silahaltında geçirmiş oldukları süreler tabi olacakları erbaş ve er askerlik hizmet süresinden sayılır.


T.C. Milli Savunma Bakanlığı
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)