Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Aşk Evliliği mi ?Mantık Evliliği mi ?

Katılım
9 Eyl 2018
Mesajlar
1,257
Tepkime puanı
1,751
Puanları
113
Yaş
30
Konum
İstanbul
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Aşk Evliliği ve Mantık Evliliği Arasındaki Farklar
4838


Değişen şartlar ve yenilikleri düşündüğümüz zaman çoğu evliliğin mantık üzere yapıldığı söylenebilir. Ekonomi güçlenip, maddi olanaklar arttıkça insanların birbirine olan bağlılığı da azalmaya başlıyor. Bu da evlilik kriterlerinin değişmesine neden oluyor. Bazı insanlarsa hala aşka ve aşkın evlilikteki önemine inanıyor ve aşk evliliğinin daha uzun ömürlü olacağını düşünüyor. Peki ya nedir bu mantık evliliği ve aşk evliliği?

ask-evliligi-1024x690.jpg


Mantık Evliliği Nedir?
İki insanın evliliğe karar verecek duruma gelmeleri oldukça ciddi bir süreçtir. Bunun nedeni de artık iki bireyin de geri kalan hayatını birbirleriyle yaşamaya başlayacak olmalarıdır. İki kişinin birbirine ayak uydurması gerekiyor. Evlilik sorumluluk gerektiren bir kurumdur. İki kişi olarak başlarsınız fakat çocuk sahibi olursanız eviniz daha da kalabalıklaşacaktır. Bu da ekstra sorumluluk demektir. Bu yüzden de her şeyi en başında iyice düşünmek gerekiyor. Sorumluluk duygusu olmadan, sadece aşkduygusu ile yola çıkılan evliliklerde kısa zamanda problemler ortaya çıkabiliyor. Bu da evliliğin zedelenmesine neden olabiliyor. Sadece aşk duygusu ile yola çıkan çiftler, aşk eski ışıltısını kaybettiğinde kendilerini yolda kalmış bulabiliyorlar. Aşkın alışkanlığa dönüşmesi de pek çok sorunu beraberinde getiriyor. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için de mantık evliliği tercih ediliyor.


Aşk Evliliği Nedir?
Evlilik için doğru zamanın geldiğini düşünen pek çok insanın aklına aynı soru geliyor; “aşk mı, mantık mı?” Aşk evliliği, her insanın hayali ve ilk tercihi olabilir ancak hayat şartları düşünülürse aşkta doyuma ulaşanların tercihini mantık evliliğinden yana yaptıkları görülür. Mantık evliliği yapan bireyler boşanma gibi bir durumda aşk evliliği yapanlar kadar acı çekmeyeceklerdir. Çok derin duygular hissedilmemesi ve bağlılığın çok güçlü olmaması nedeniyle de merak, endişe ve üzüntü de aşk evliliği yapanlara oranla daha az olacaktır. Bu gibi nedenler bazı kişileri mantık evliliğine itmektedir.

Neden Mantık Evliliği?
Mantık evliliği çoğunlukla, duygularındansa mantığını ön planda tutan kişiler tarafından tercih ediliyor. Mantık evliliğinde aşktan ziyade saygı, sevgi ve sorumluluk gibi duygular öne çıkıyor. Mantık evliliği yapacak kişiler kendilerine ve hayatlarına uygun insanları tercih ediyorlar. Örneğin aşk evliliği yapan insanlar bazı problemleri göz ardı edebiliyor ve maddi sıkıntı yaşayabilecekleri insanları tercih edebiliyor fakat mantık evliliğinde durum tam tersi oluyor. Çünkü mantık evliliği yapan kişiler böyle bir durumun uzun süreli bir evlilikte bazı problemlere neden olacağını düşünüyor.

mantik-evliligi--1024x768.png


Mantık evliliği yapan bireylerin başlıca sebeplerinden biri hayat standartlarını yüksek tutmaktır. Bazı insanlar evlilikte maddi durumu önemsememekte fakat bazıları ise maddiyatı ön planda tutmaktadırlar. Ayrıca mantık evliliği yapan bireyler işlerine daha çok yoğunlaşabiliyor ve acaba şuanda ne yapıyor düşüncesi olmadan, daha rahat bir şekilde kariyerine odaklanabiliyor. Mantık evliliği yapan bireylerde aşk sevgiye mi dönüşür yoksa yerini acıya ve depresyona mı bırakır düşüncesi olmayacaktır. Mantık evliliği tercih etmek için pek çok sebep vardır ve bazı insanlar için bu nedenler daha öndedir.

Neden Aşk Evliliği?
Aşk evliliği ise kişilerde biz duygusunu geliştirdiği, fedakarlık ve özveriyi arttırdığı için daha huzur vericidir. Bireylere sadece kendilerini ve kendi hayatlarını değil karşısındaki insanı da düşünüp onun hislerin de önem vererek yaşamasını öğretir. Eskiden insanların sahip olduğu imkanlar günümüze oranla çok daha kısıtlıydı. İnsanlar evlenebilmek için sabır gösterirler ve evlilikler de daha uzun ömürlü olurdu. Aşk yerini sevgiye bıraktığı sürece evlilik de daha uzun ömürlü olacaktır.​
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular