Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ardiç

  • Konbuyu başlatan Arya
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:42
Katılım
17 Haz 2017
Mesajlar
21
Tepkime puanı
1
Puanları
1
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Latince Adı: Junipe*rus communis

Diğer adları:
Çamgiller familyasın*dandır. Kışın yaprakla*rını dökmeyen 70 kadar ağaç ya da çalı türünün ortak adı ardıçtır. Çoğu kez çalı halinde görül*se de 15 metreye kadar boylanabilir. Hoş kokulu yaprakları körpeyken iğne, olgunlaşınca tığ görünümündedir.
Ardıç kozalakları uçucu yağ, doğal şekerler, flavon glikozitleri, reçine, tanen ve organik asitleri içerir. Bu kozalaklar birtakım yiyecek ve içeceklere tat ve ko*ku, yani çeşni katmakta kullanılır. Bazı ardıç türlerinin odun ve yaprakları da*mıtılarak, parfümeri ve ilaç endüstrilerinde kullanılan ardıç esansı elde edilir.
Faydaları ve Kullanım Şekli: İdrar söktürücüdür ve idrar yollarını temizler. Mesane enfeksiyonuna karşı çok iyi bir antiseptik (mikrop kırıcı) olur. Vücu*du uyarıcı etkisi vardır. Acı tadı nedeniyle iştahı açar, mideyi uyarır ve sindiri*mi kolaylaştırır. Mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür. Solunum yollarını açar, nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. Kadınlarda aybaşı kanamasnıı düzenler, ağrı*ları hafifletir.
Sonbaharda, kasım ve hatta aralık aylarında ardıç kozalakçıkları toplanır. Gölge yerde ağır ağır kurutulur. İyice kurumuş olanları hafifçe ezilir, parçala*nır. Bunlardan l tatlı kaşığı alınıp 1 bardak kaynar suda 20 dakika demlendiri*lerek bir infüzyon hazırlanır. Bu infüzyondan sabah ve akşamları olmak üzere günde iki kez birer bardak içilir.
Ardıç ayrıca romatizma, artrit, eklem ve kas ağrılarına iyi gelir. Bunun için, yukarıda anlatılan infüzyon şikayetli yerlere dıştan elle ovuşturularak günde iki-üç kez uygulanır. Bu tedavi, ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde 4-6 haf*ta sürdürülmelidir.

Uyarı: Böbrek rahatsızlığı olanlar ve hamile kadınlar ardıç kullanmamalıdır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)