Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Araştırmacılar mikrobiyom kanseri tedavisi araştırıyorlar

EUPHRAT

https://forum.mevsim.org/
yonetici
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,160
Tepkime puanı
2,952
Puanları
113
Konum
izmir
Web sitesi
forum.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

6804


Kanser immünoterapileri, özellikle inaktif kanserli hastalara yeni umutlar verdi, ancak herkes fayda sağlamıyor. CAR T-hücresi tedavisi olarak bilinen bu tür bir immünoterapi, bu hastaları yalnızca üçte birinde çalışır ve bunun nedeni bağırsaklarımızda bulunan mikroplarda yatmak olabilir.

Gelecek yıl boyunca, Stanford ve Kuzey Carolina Üniversitesi araştırmacılarından oluşan bir ekip, içimizde yaşayan milyonlarca minik mikropun bir kanser tedavisinin başarısı ile başarısızlığı arasındaki farkı nasıl yaratacağını anlamaya çalışacak .
Tıp ve genetik profesörü Ami Bhatt, “Bağırsak mikrobiyosunun rol oynadığını gösteren çok sayıda preklinik ve çevresel kanıt var” dedi. Şimdi, “Bir faktör bulmaya çalışacağız ve bu faktör bir molekül olabilir ya da tedaviye verilen yanıtlarla ilişkili bir DNA parçası olabilir” dedi.


Kanseri tedavi etmenin yeni bir yolu ve bir barikat
Yıllar boyunca, kanseri tedavi etmenin en iyi yolları cerrahi, radyasyon ve kemoterapi idi, ancak son on yılda doktorlar hastaların kanserle savaşmak için kendi bağışıklık sistemlerini kullanmaya çalışıyorlardı. Bir sonuç, kimerik antijen reseptörü T-hücresi terapisi (kısaca CAR T) denir ve doktorlar vücudun hastalığa karşı bağışıklık tepkisinde merkezi olan T hücrelerini çıkarır ve bunları kanser hücrelerine saldırmaya daha iyi hazır olmaları için değiştirirler. CAR T şimdi yeni çalışmanın odağını oluşturan belirli lenfomalar da dahil olmak üzere daha önce etkilenemeyen kanserleri tedavi etmek için kullanılmıştır. Bununla birlikte, tedavi yalnızca zamanın yüzde 30 ila 40'ında çalışıyor, dedi ki proje üzerinde işbirliği yapan tıp profesörü yardımcısı Andrew Rezvani. Zamanın geri kalanında, CAR T'nin etkinliği zaman içinde kaybolur veya tamamen başarısız olur.
Hiç kimse bunun neden böyle olduğundan tam olarak emin değil, ancak son on yıl boyunca, mikrobiyomun rol oynadığı konusunda çok önemli ipuçları var. Örneğin, son zamanlarda araştırmacılar, tümörlerin farklı tedarikçilerden satın alınan laboratuvar farelerinde farklı oranlarda büyüdüğünü , ancak yalnızca farelerin ayrı olarak bekletildiklerini keşfetti . Bir araya getirildiğinde, farklılıklar gider, bulaşıcı bir faktör kanserin ilerlemesini etkiler. Bhatt, farelerin birbirlerinin dışkısını yediğini ve bağırsaklarında bir şeye benzemeye başladığını ve bunun kansere etkisi olduğunu da ekledi.


İnsan mikrobiyomuna dalmak
Farelerde saptanan etkinin, insanlarda kanserin ilerlemesini de etkileyip etkilemediğini görmek için, North Carolina Üniversitesi'nde tıp profesörü yardımcısı olan Bhatt, Rezvani ve Tessa Andermann, Stanford'da yürütülen iki T CAR araştırmasınakatılıyor Doçent Doktor David Miklos ve Pediatri ve Tıp Profesörü Crystal Mackall. Bir Stanford ChEM-H tohum yardımının yardımıyla, kan örneklerini analiz edecek ve özellikle tedavisi zor kan kanseri olan, büyük hücreli B hücreli lenfomayı dağıtan yaklaşık 100 kişiden dışkı örneklerini toplayıp analiz edecekler.
Andermann, Miklos ve Mackall'ın denemelerinde " konakçı mikrobiyom etkileşimlerini ve bunların CAR T sonuçları üzerindeki etkilerini daha kesin bir şekilde belirlemek için dışkı ve kan örneklerini birleştirmemiz için eşsiz bir fırsat sundu " dedi.
Hiç kimse, insan mikrobiyosunun CAR T'nin etkinliğini nasıl etkileyebileceğinden tam olarak emin olmadığı için, araştırmacılar geniş bir ağ oluşturmayı planlıyor. T hücreleri ile potansiyel ilişkilere bakacaklar ve ChEM-H'nin Metabolik Kimya Analiz Merkezinin yardımıyla, bağırsak mikroorganizmaları tarafından üretilen veya işlenen kimyasalların CAR T'nin etkinliğini şekillendirebileceklerini çalışacaklar.
Son hedef, sadece mikrobiyomun CAR T'yi nasıl etkileyip etkilemediğini belirlemek değil, aynı zamanda immünoterapiden kimin en iyi şekilde faydalanabileceğini ve kalıcı, bazen de şiddetli grip benzeri semptomları içeren yan etkilerden kimin kurtulabileceğini belirlemek.
Rezvani, "Küresel soru CAR T'yi daha etkili hale nasıl getirebiliriz, ancak bir klinisyen olarak bu hastaları görüyoruz ve bir kısmı harika bir cevap alacak ve bir kısmı tedaviye yanıt vermeyecek" dedi. “İnsanların cevap verme veya en azından insanlara 'fayda sağlamanızın muhtemel olduğunu' ya da“ bu sizin için iyi bir terapi değil ”diyebilme şansını artırabilen herhangi bir şey yardımcı olacaktır.”
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)