Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Araştırmacılar, D Vitamini Eksikliği ve Koronavirüs Ölümleri Arasında Bir Bağlantı Buldu

  • Konbuyu başlatan BaRoN
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 2:38
Katılım
2 Haz 2019
Mesajlar
3,417
Tepkime puanı
6,736
Puanları
113
Yaş
46
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

İngiltere'nin Norwich şehrinde bulunan East Anglia Üniversitesi’nden araştırmacılar, koronavirüs ölüm oranları ile D vitamini eksikliği arasında güçlü bir bağlantı olduğunu keşfetti. Araştırmacılar, virüse karşı en savunmasız grubun D vitamini eksikliği yaşayanlar olduğunu söylüyor.

Dünyanın dört bir yanından bilim insanları, Aralık 2019’dan beri 3 milyondan fazla kişiye bulaşan yeni tip koronavirüsün tedavisi üzerinde çalışıyor. Virüsün tedavisine dair yürütülen bu çalışmalar devam ederken İngiltere’deki East Anglia Üniversitesi’nden araştırmacılar, koronavirüs kaynaklı ölüm oranlarına dair çarpıcı bir gelişme bildirdi.
İngiltere'nin Norwich şehrinde yer alan üniversitede yürütülen çalışmanın bulgularından bahseden araştırma ekibi, Avrupa’daki düşük D vitamini seviyeleriyle COVID-19 ölüm oranları arasında bir bağlantı olduğunu söylüyor. Bu noktada ekip, COVID-19’a karşı en savunmasız durumda olan grubun D vitamini eksikliği yaşayan kişiler olduğunu düşünüyor.
Kesin konuşmak için henüz çok erken
1588356928073.png

Araştırma boyunca Avrupa’da bulunan 20 farklı ülkenin vatandaşları arasındaki D vitamini seviyeleriyle koronavirüs ölüm oranları karşılaştırıldı ve ikisi arasında güçlü bir ilişki olduğu bulundu. Bununla birlikte araştırmacılar, korelasyonun nedensellik anlamına gelmediğinin altını çizerek D vitamini seviyelerini yükseltmenin virüsün ölümcüllük oranını düşürdüğünü söylemek için henüz çok erken olduğunu belirtiyor.

Bir başka deyişle sağlık çalışanları veya insanlar için vitamin takviyeleri önermek için henüz çok erken denebilir. Buna rağmen daha önceki araştırmalar, yetersiz olan D vitamini seviyelerinin yükseltilmesi durumunda grip ve tüberküloz da dâhil olmak üzere diğer yaygın solunum yolu enfeksiyonu risklerinin azaltabileceğini göstermişti.
D ve C vitamini takviyelerine olan talep arttı
1588356956214.png

Salgın sırasında C ve D vitamini takviyelerine olan talep bir hayli arttı. Bu artışa neyin sebep olabileceğini araştıran analistler, insanların karantina günlerinde evlerinde kısıtlı güneş ışığı görebildiğini, bu yüzden de yeterli seviyede D vitamini alamadıklarını ve bu eksikliği takviyeler yoluyla karşıladıklarını düşünüyor.
Bu noktada İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS) de resmi internet sitesinden insanlara günde 10 mikrogram D vitamini almalarını öneriyor. Buna neden olaraksa tıpkı yukarıda bahsettiğimiz gibi insanların, evlerine kapandığı bu karantina günlerinde güneş ışığından yeterince D vitamini alamıyor olması gösteriliyor.
 
Katılım
9 May 2019
Mesajlar
833
Tepkime puanı
911
Puanları
93
Yaş
33
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

9 tlye eczaneden temin edin dviti, damlatın yutun )
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)