Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Anne Karnındaki Bebeğin İlk 3 Ayı

  • Konbuyu başlatan Eqe
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 2:54

Eqe

İlk Ay: Embriyon ilk oluştuğu zaman disk şeklindedir. Hücreler 3 yaprak halindedir. Bu yapraklar bebeğin organlarını meydana getirirler. Dış yaprak (ektoderm) deri, tırnak, tüy ve sinir sistemini (omurilik beyin); orta yapraklar (mezoderm) kaslar, iskelet ve kan damarlarını; iç yapraklar (endoderm) ciğerleri, sindirim sistemini ve buna bağlı bezleri yaparlar. Bu hücre faaliyetleri, dış yaprakla iç yaprak arasında bir merkezden yöneltilir. (Bunu ilk keşfeden Alman Hans Speerman’dır ve bu keşif ona Nobel ödülünü kazandırmıştır.) Embriyonda, hücrelerin rollerini yüklenmeleri, 15 gün içinde tamamlanır. Embriyon, 18. gününe doğrudisk şeklinden yumurta şekline dönüşür. Bu dönem başlangıcından sonra, sinir sistemi, omurlar, kaburgalar, kaslar ve sindirim sisteminin ilk parçaları bağırsaklar şekillenmeye başlar. 21. ci güne doğru büyüklüğü 2 mm. küpü geçer. Ucunda bir şişkinlik belirir, bu baştır. Başın içinde beyin gelişmeye başlamıştır. Dördüncü haftada kalp oluşur, boy 1 cm. kadardır. Kalp, iki kan damannnı birleşmesinden meydana gelir ve embriyon kendi kanını yapmaya! başlamış ve kalp taslağı da atmaya başlamıştır. Önce, başın şişkinliğini ve karında çıkıntı halinde kalp şişkinliği ile yüzü olmayan, kolsuz ve bacaksız bir oluşum görünümündedir.ikinci Ay: ikinci ayın başlan-> gıcmda olaylar hızla ilerler. Gelişim ve oluşum süratlenir. Tomurcuk şeklinde iki yanda kollar ve bacaklar meydana gelmeye başlar. Sonra yüz şekillenir, gözler iki küçük çukurcuk şeklinde, kulak virgül görünümünde, iki delik şeklinde belirmeye başlar. Ağız ve burun için bir büyük yarık oluşur. Büyüme, daha da hız kazanır, ikinci ayın ikinci haftasında baş, iki misli olur. Gövdeden yavaşça ayrılır. Boyun, burun, kulak ve çene şekillenmeye başlar. Omurlar teşekkül eder. Yedinci haftanın sonuna doğru iskelet kurulmaya başlar. Bu olay doğuma kadar devam eder. 15 gün içinde kemikler meydana çıkar, ikinci ayın sonunda, boy 4 cm’e kadar yaklaşır. Eller karın üzerinde, bacaklar büküktür. Yüz şekillenir. Burun yassı, göz kapakları gelişmiştir ve ağız çok geniştir. Artık embriyon, kuyruğunu kaybetmiştir. Ağırlığı ise, 11 gram kadardır. Bütün organların taslağı şekillenmiştir.
Üçüncü Ay: Üçüncü ayın başında embriyon cenin adını alır. Kız mı erkek mi olacağı belirlenir. Cinsel organlar oluşur, se telleri gelişir, gözler birbirine yaklaşır, göz kapakları meydana çıkar ve gözü korumak için tamamen kapalıdır. Burun delikleri, çok aralıklıdır. Kulaklar iki küçük yarığa benzer. dirsek ve kollar gelişir. Parmaklar görünmeye başlar. Karaciğer tamamen oluşmuştur. İlker bir böbrek taslağı belirir. Bağırsak kıvrımları meydana çıkar ve uzar. İlk tüyler gözlerin üst kısmında belirmeye başlar. Cenin, kol ve ayağını hafifçe oynatır ama anne bunu hissetmez. Ağzını açıp kapatır. Başını çevirir. Üçüncü ayın sonuna doğru boy yaklaşık 9 cm. ağırlık 45 grama ulaşır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular