Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ankara Garı

Haydarpaşa ve Basmane gibi ilk gar binalarımızı Almanlar yaptığı için Ankara Garı da öyle zannedilir. Halbuki 1937 yılında Mimar Şekip Akalın tarafından yapılan Ankara Garı, Cumhuriyet Türkiye’sinin en önemli yapıtlarından birisi. Öte yandan burada sergilenen ve Atatürk’ün yurt gezilerini yaptığı özel vagonu çalışma saatleri içinde gezilebiliyor. Ayrıca bir zamanların Direksiyon Binası iken daha sonra müze olarak düzenlenen ve Atatürk’ün Çankaya Köşkü’ne taşınmadan önce (1920-22) yaşadığı ve de bu dönemde başta TBMM’nin açılması ile bugünün bir bayram olarak kutlanması gibi pek çok önemli kararı aldığı Atatürk Konutu, konutun alt katındaki Demiryolları Müzesi ile gar binasının yanındaki TCDD Galerisi ve Müzesi burada gezilecek diğer yerler arasında sayılabilir, ama gar bunlarla da bitmez.

Atatürk konutunun yanındaki saklı bahçede yer alan ve Uzak Doğu’da uzun ömrün simgesi olarak tanınan 70 yıllık Ginkgo Biloba ağacı ile garın peronlarının altından geçilerek ulaşılabilen ve bir benzeri sadece İzmir’de bulunan TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi de meraklılarını bekler.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular