Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Andy Capp

Fineas

Epik
uye
Katılım
14 Mar 2018
Mesajlar
4,287
Tepkime puanı
5,416
Puanları
113
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

ANDY CAPP


1957 yılında İngiliz Daily Mirror gazetesi için yaratılan Andy Capp, Reg(inald) Smythe'in elinden hayat bulmuştur. Dünyaya pazarlanmasında Amerikan çizgiroman bantları kadar şanslı olmasa da, diğer Avrupalı günlük bantlara oranla Andy Capp oldukça şöhretlidir. Çünkü bu başlık yayınını takip eden yıllar boyunca otuzdan fazla ülke de okuyucu kazanmıştır. Hatta bu ülkelerin arasında yabancı bir çizgiromanın hayatta kalma şansının hemen hemen hiç olmadığı ABD dahi vardır. Bu ufak tefek boyuyla ve başarılı karakterizasyonuyla birlikte yaratıcısı Reginald Smythe'in ününü de tüm dünyaya taşımıştır.izgiromanAnsiklopedisi030.jpg


Hello dergisinde 1982'de yayınlanan bir Andy Capp bantı.


Öte yandan Andy Capp'ın kendi kişisel dünyası oldukça küçük ve sınırlıdır: Evi, sokağının köşesindeki pub ve futbol sahası. Dudaklarında sigarası, siyah kostümü ve gözünün üstüne kadar indirdiği o ünlü kasketiyle Andy Capp, hiç de bir 'fazilet abidesi' değildir, böyle bir iddiasıda hiç olmamıştır. Öncelikle alkoliktir, üstelik tembeldir. Tüm bir yılı işsiz geçirmekte bir sakınca görmez ve üstüne üstlük hovardalıktan hoşlanan bir çapkındır. Andy Capp'ın onunla başetmeye çalışırken hayatı cehenneme dönen bir de karısı vardır.

Sanatsal açıdan yaklaşıldığında çok az arka fonun kullanıldığı, ancak usta bir şekilde uygulanan grafik tasarımcılığın göze çarptığı kareleri vardır. Bu çizgiromanın bu kadar tutulmasının ve popüler olmasının ardında yatan gerçek, yaşama olan sofistike yaklaşımıdır.

izgiromanAnsiklopedisi030a.jpg


Yeni Yüzyıl Gazetesinde basılan bir Andy Capp bantı.

Andy Capp, 1970'lerin ortasında Yeni Asır Gazetesinin günlük ilavesi Sarmaşık'da Güngörmez Dursun başlığı altında Türkçe'ye merhaba demiştir. Ayrıca Nisan 1982 tarihinden itibaren Türk çocuklarına İngilizceyi kolay bir yöntemle öğretme programı çerçevesinde Artun Altıparmak yönetiminde çıkan Hello adlı dergide orijinal başlığıyla renkli bantları yayınlanmıştır. 1994 yılından itibaren Yeni Yüzyıl Gazetesi sayfaların da kendi orijinal başlığıyla Türk okuyucusuna İngiliz mizah anlayışından örnekler sunmuştur.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)