Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Anaokuluna başlayan çocuğun psikolojisi nasıldır?

Katılım
26 Ara 2016
Mesajlar
1,067
Tepkime puanı
2,264
Puanları
113
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Screenshot_20190904_103408_com.android.chrome.jpg


Çocukların çoğu anaokuluna uyum sürecinde zorluklar yaşar. Bu süreci anaokuluna başlayan çocuğunun psikolojisini iyi anlayıp, onu kreşe alıştırmak için doğru yöntemleri uygulayarak en sağlıklı şekilde atlatabilirsiniz.

Çocuğunun ilk güven duyduğu nesne annesidir. Çocuğun anaokuluna başladığında , tanıdığı ev ortamından, yani güvenli bölgeden uzaklaşmış olacak. Hiç tanımadığı bir ortamda ilk kez bir birey olarak tek başına bulunacak.

Screenshot_20190904_105520_com.android.chrome.jpg


Yeni ortam ve yeni arkadaşlar çocuğun için korkutucu ve güvensiz bir durum olarak algılanailir. Bu çok normal.

Çocuk çekingen ya da utangaç mizaçlı olabilir. Bu yüzden yeni bir ortama girmek onu diğer çocuklardan daha fazla zorlar.

Bazı anneler anaokuluna daha çabuk alışsın diye çocuğu öğretmene teslim edip ortadan kayboluyor. Fakat bu, çocuğunun yaşadığı güvensizlik duygusunu tetikleyebilir. Ve unutma, her çocuk aynı değildir.


Screenshot_20190904_105514_com.android.chrome.jpgBu konuda uzmanlar da aynı görüşte değil. Kimisi çocuğu bırakmalı ve vedayı kısa kesmeli, kimisi çocuğun yanından ayrılmamalı diyor. Bu yüzden öğretmeniyle konuşabilir, çocuğunu gözlemleyerek duruma karar verebilirsin.
Mümkünse okul çıkışı onu almaya sen git ve geç kalma. Babası ya da başka biri alacaksa çocuğunu önceden bilgilendir. İş veya farklı bir sebepten dolayı geç kalma ihtimalin varsa bu durumu, nedenleri ile birlikte çocuğuna önceden anlat.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)