Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Altın fiyatları düşecek mi, artacak mı?

Han

En Güzel Edep Güzel Ahlaktir...!
uye
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7,620
Tepkime puanı
6,989
Puanları
113
Konum
Huzur🧿
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Altın fiyatları düşecek mi, artacak mı?

Altın fiyatları ne olacak? Koronavirüs salgını sebebiyle sert yükselen ve rekor üstüne rekor kıran altın fiyatlarında düşüş devam ediyor. Yaklaşık 7 ayın en düşük seviyelerinde işlem gören altın fiyatları ile alakalı uzmanlardan kritik uyarı geldi.

Altın alım-satım yapmak isteyen yatırımcıları yakından ilgilendiren son gelişmeleri yazımızda ele aldık. Peki, 16 Şubat gram altın, çeyrek altın, yarım altın, 22 ayar bilezik gramı fiyatları ne kadar? Altın fiyatları düşecek mi, artacak mı? İşte son gelişmeler....

Son dakika... Altın fiyatları düşecek mi, artacak mı? 404,8 lira ile 7 ayın en düşük seviyesini gören gram altın, güne 406,4 liradan başladı. Dün dolar kuru ve altının ons fiyatındaki gerilemeye paralel değer kaybeden altın fiyatlarındaki son gelişmeler yakından takip ediliyor.

Altın uzmanı tarafından yatırımcılara kritik uyarı geldi. Peki, altın alınır mı, satılır mı? Altın fiyatları düşecek mi, artacak mı? İşte 16 Şubat güncel altın fiyatları ve merak edilenler...

ALTIN FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, ARTACAK MI?
Altın fiyatları, dolar kurundan olumsuz etkilenerek son 7 ayın en düşük seviyesi olan 405 liraya geriledi. A Finans Analisti İslam Memiş, altın fiyatları ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.Son dakika: Altın fiyatları düşecek mi, artacak mı? Uzmanlardan kritik uyarı! Dolardaki düşüş sonrası...

Memiş, 'Altın fiyatları düşecek mi, artacak mı?' sorusuna yanıt olarak şöyle dedi:
"Dolar kurundan olumsuz yönde etkilenen altının gram fiyatının, 7 ayın en düşük seviyesi olan 405 liraya gerilediğini gördük. Biz, biraz daha geri çekilmelerin olabileceğini ancak altının gram fiyatında düşüşlerin kalıcı olmayacağını tahmin ediyoruz. Özellikle altın borcu olan, düğün yapacak vatandaşlarımız düşüşleri yakından takip etmeli ve alım fırsatlarını değerlendirmeli"

Son dakika: Altın fiyatları düşecek mi, artacak mı? Uzmanlardan kritik uyarı! Dolardaki düşüş sonrası...

SON 7 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNİ GÖRDÜ
Altın fiyatları, dolar kurunun son 6 ayın en düşük seviyelerine gerilemesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılama süreci ve küresel toparlanmaya ilişkin iyimserliğin artmasıyla yaklaşık 7 ayın en düşük seviyesini gördü.
Küresel piyasalarda geçen yıl, Kovid-19 salgını nedeniyle artan risk algısı, salgın nedeniyle merkez bankaları ve hükümetlerce alınan trilyonlarca dolarlık önlemler, ABD ile Çin arasındaki gerginlik ve salgında ikinci dalga endişeleri, ağustos ayına kadar altının ons fiyatını desteklerken, aşı çalışmalarında sağlanan başarı ve ekonomilerdeki toparlanma ile başlayan düşüş eğilimi devam ediyor.


Son dakika: Altın fiyatları düşecek mi, artacak mı? Uzmanlardan kritik uyarı! Dolardaki düşüş sonrası...

Yurt içinde ise dolar kurunun seyrine paralel geçen yılın kasım ayında 541 lira ile tarihi zirvesini gören altının gram fiyatı, son 3 ayda yaklaşık yüzde 25 değer kaybederek 405 liraya kadar geriledi ve 22 Temmuz 2020'den bu yana en düşük seviyesini gördü. Son 3 ayda altının ons fiyatının değer kaybı ise yüzde 7 oldu.

Ekonomi yönetiminin piyasa dostu adımları ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın para politikasındaki sıkı duruşu ile dolar kurunda son 3 ayda görülen düşüş eğilimi, altının ons fiyatındaki gerileme ile birleşince, yurt içinde altın fiyatlarının düşüşü bu dönemde hızlı oldu.

Son dakika: Altın fiyatları düşecek mi, artacak mı? Uzmanlardan kritik uyarı! Dolardaki düşüş sonrası...

Küresel ölçekte, ABD'deki 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketine ilişkin olumlu haber akışı ile artan risk iştahına paralel altının ons fiyatı baskılanırken, enflasyon görünümüne ilişkin riskler de tahvil faizlerinde en düşük seviyelerin görüldüğü tahminlerini besleyerek altına olan talebi olumsuz etkiliyor.

Son dakika: Altın fiyatları düşecek mi, artacak mı? Uzmanlardan kritik uyarı! Dolardaki düşüş sonrası...

"GERİ ÇEKİLME BİRAZ DAHA DEVAM EDEBİLİR AMA KALICI OLMAZ"
Konuya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan AA Finans Analisti İslam Memiş, altın fiyatlarında yaşanan düşüşlerin bir miktar daha devam edebileceğini ancak kalıcı olmasını beklemediğini söyledi.

Memiş, aşı iyimserliğiyle beraber değerli metallerde yaşanan gerilemenin kalıcı olmayacağını ve yıl içinde yükselişlerini devam ettireceğini dile getirerek, "Bu öngörümüzü, Çin, Hindistan ve Rusya gibi ülkelerin 2021'de altın alımlarına devam etmesi, yeni teşvik paketlerinin açıklanması, düşük faiz politikaları, düğün sezonunda dünya genelinde fiziki altın talebinin artması gibi nedenlere bağlıyoruz." dedi.

Son dakika: Altın fiyatları düşecek mi, artacak mı? Uzmanlardan kritik uyarı! Dolardaki düşüş sonrası...

Kısa vade için 1.780-1.850 dolar aralığına sıkışan altının ons fiyatının, yıl içinde 2 bin dolar seviyesinin üzerini test edeceğini tahmin ettiklerini aktaran Memiş, geçen yıl altın fiyatlarını destekleyen faktörlerin bu yılda da devam ettiğini kaydetti.

Memiş, yurt içi piyasalarda dolar/TL'nin gerilemesinin, altının gram fiyatında düşüşlere neden olduğuna işaret ederek, "Dolar kurundan olumsuz yönde etkilenen altının gram fiyatının, 7 ayın en düşük seviyesi olan 405 liraya gerilediğini gördük. Biz, biraz daha geri çekilmelerin olabileceğini ancak altının gram fiyatında düşüşlerin kalıcı olmayacağını tahmin ediyoruz. Çünkü fiziki altın talebi hem altının gram hem de altının ons fiyatında yıl içinde yükselişlerini destekleyebilir." ifadelerini kullandı.

Son dakika: Altın fiyatları düşecek mi, artacak mı? Uzmanlardan kritik uyarı! Dolardaki düşüş sonrası...

"ÖZELLİKLE ALTIN BORCU OLANLA DÜŞÜŞLERİ YAKINDAN TAKİP ETMELİ"
Yıl içinde dolar kurunda olası toparlanmaların da altının gram fiyatını destekleyeceğine dikkati çeken Memiş, altının gram fiyatının, yaz aylarında tekrar 500 lira seviyesinin üzerini test edebileceğini tahmin etti.

İslam Memiş, altın fiyatlarındaki gerilemenin yatırımcısına alım fırsatı sunduğunu ifade ederek, "Özellikle altın borcu olan, düğün yapacak vatandaşlarımızın düşüşleri yakından takip etmeli ve alım fırsatlarını değerlendirmeli. Dolar kuruna bağlı olarak baskılanma belki bir miktar daha sürebilir ancak orta ve uzun vadeyi göz önünde bulundurduğumuzda, altının gram fiyatının yatırımcısını üzmeyeceğini tahmin ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.


-aHaber-
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular