Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Alkali su sizin için gerçekten daha mı iyi?

EUPHRAT

https://forum.mevsim.org/
yonetici
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,160
Tepkime puanı
2,952
Puanları
113
Konum
izmir
Web sitesi
forum.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

6883

Alkali suyun sağlığı arttırdığı fikri on yıllardır sürmektedir. Ancak yeni pazarlama ile aynı içecek, şişelenmiş su fiyatının en az iki katı olan performans artırıcı bir spor içeceği olarak tanıtılıyor. Yiyecek ve içecek danışmanlığı Zenith Global'e göre, küresel alkali su satışlarının bu yıl 1 milyar dolara ulaşması bekleniyor.
Ancak, bu içeceklerin enerjiyi artırdığına, kemikleri güçlendirdiğine veya kanserle savaşdığına ya da alkali suyun diğer şişelenmiş su türlerinden - hatta musluk suyundan daha iyi olduğuna dair sağlam bir kanıt yoktur. İşte bu özel sular hakkında bilmeniz gerekenler.

Tam olarak alkali su nedir?
Asit ve alkalin terimleri su bazlı bir çözeltinin pH seviyesini belirtir. PH ölçeği 0 ila 14 arasındadır, 0 tamamen asidiktir, 14 tamamen alkali ve 7 nötrdür. Limon suyunun pH'ı 2'dir, kabartma tozu 9'dur. Musluk suyu da dahil olmak üzere suyun pH'ı 7 veya nötrdür.

Alkali suyun pH değeri 8 veya 9'dur. Doğal olarak alkali olabilir (örneğin, kaynak suyu daha fazla alkali yapan mineraller içerebilir) veya bu şekilde yapmak için iyonize edilebilir.
İyonize su, elektroliz adı verilen elektriksel bir işlemden geçirilmiştir (aynı adı taşıyan epilasyon işlemiyle karıştırılmamalıdır). Bu işlemde, molekülleri pozitif bir yük ile asidik iyonlara ve negatif bir yük ile alkalin olanları ayırarak su yoluyla elektrik akımı gönderilir. Ardından, asit iyonları daha alkali bir su bırakarak sifonlanır. Su, mineraller ve tuzlar gibi alkali bileşikler ilave edilerek daha da arttırılabilir veya daha da alkali hale getirilebilir.

Alkali su vücudun pH seviyesini nasıl etkiler?
Sağlıklı bir vücut, pH seviyelerini asit-baz dengesi denilen dar bir aralıkta tutmak için mükemmel bir iş çıkarır. Örneğin, midenizdeki asit ve pankreastan çıkan alkalin salgıları, yiyecek ve içeceklerin pH'ını “eşitlemek” için çalışır. Akciğerleriniz ve böbrekleriniz, kanınızın pH'sini sıkıca 7,35 ila 7,45 arasında düzenler. Bu nedenle, suyunuz daha alkali olsun ya da olmasın, yedikten sonra nötralize olur.

Kanınızın, bu aralıklardan daha fazla alkali veya daha asidik olmasını istemezsiniz, çünkü bu, altta yatan bir sağlık sorununu gösterir. Çok asitli veya alkali olan kan, karaciğer, böbrek veya akciğer hastalığının bir işareti olabilir.

Alkali suyun iddia edilen sağlık yararları nelerdir?
Üreticiler alkali suyun enerjiyi veya hidrasyonu artırabileceğini, sindirime yardımcı olabileceğini veya vücuttaki asidi nötralize ettiği için kemikleri güçlendirebileceğini iddia ediyor. Ancak, yukarıda belirtildiği gibi, vücudunuz kendi başına asidi nötralize etmek için iyi bir iş çıkarmaktadır ve bu iddialar dayanıksız bilime dayanmaktadır.
Bir küçük bir çalışma bir iyonize / alkali su şirketi tarafından finanse katılımcılar mineralize şişelenmiş su içti kişilik bir kontrol grubu ile karşılaştırıldığında iki hafta suyunu içtikten sonra kan ve idrar pH'ı arttığını gördük. Bununla birlikte, değerler hala normal sınırlardaydı ve bu küçük değişimlerin daha iyi bir sağlık sağlayacağına dair herhangi bir kanıt bulunmuyor.

[ 'Hormon diyeti' nedir - ve hızlı bir şekilde kilo vermenize gerçekten yardımcı olabilirler mi? ]
Araştırmacılar ayrıca, deney grubunun ortalama idrar çıkışı düşük olduğundan alkalin suyunun daha fazla nemlendirici olduğunu iddia etti. Ancak bu çalışmada sıvı alımı kendiliğinden bildirildiği için, iki grubun aynı miktarda alıp almadığını bilmiyoruz. Dolayısıyla, daha az idrar yapmanın daha fazla hidrasyon olduğunun bir işareti olduğu sonucuna varamayız.
İyonize / alkali bir su şirketi tarafından finanse edilen 100 sağlıklı insanın başka bir çalışması , sıcak bir ortamda egzersiz yaptıktan sonra şirketin suyunun içilmesinin, şişelenmiş suya kıyasla, taban çizgisinden kan viskozitesi ölçüsünde daha küçük bir yüzde değişime yol açtığını buldu.
Araştırmacılar daha ince kan almayı önerdiler, egzersizden sonra insanların daha verimli oksijen almalarına yardımcı olabilir. Bunun doğru olup olmadığını bilmiyoruz. Kan viskozitesinin tanınmış bir hidrasyon ölçütü olmadığını biliyoruz.

Alkali suyun insanlarda kansere karşı koruyucu bir etkisi olduğunu gösteren herhangi bir araştırma yapılmamıştır . Alkali su ve uzun ömürlülük üzerine araştırmalar sadece fareler üzerinde yapılmıştır, bu nedenle bulgular insanlara genelleştirilemez.
Alkali suyun asit geri akışına yardımcı olabileceği iddiası laboratuvar araştırmalarına dayanmaktadır. Bir çalışma , pH'ı 8.8 olan alkali suyun, midede bulunan bir sindirim enzimi olan pepsini etkisiz hale getirdiğini buldu. Petri kabında olanlar vücudunuzda ne olduğunun göstergesi değildir, bu nedenle alkali suyun geri akışa yardımcı olacağını söylemek çok zor.
Olarak ön çalışmalar , alkalin (içinde, sodyum bikarbonat ya da karbonat ya da buna ilave edilmiş) su kemik bozulması belirteçlerinin konsantrasyonunu azaltmak için gösterilmiştir. Bu, uzun vadeli kemik sağlığı için daha iyi olduğu anlamına gelmez, çünkü bu ölçülmemiştir. Araştırmacılar, belirli su türlerinin kemik sağlığı etkilerinin, yüksek alkali kalsiyum içeriğinden veya bazı alkali sulardaki silika varlığından kaynaklanabileceğini öne sürdüler. Kuvarsda bulunan bir mineral olan silika alımının artması, kemik yoğunluğunun artmasına neden olur.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, yetersiz kanıtlar nedeniyle alkali suyun kemik sağlığına ilişkin sağlık yararları için iddiaların kullanılmasını reddetti .

İyonize ve gelişmiş suların potansiyel dezavantajları
Alkali su sadece yararlı değildir, içmesi dezavantajları olabilir. İyonize veya gelişmiş su mutlaka arıtılmış değildir. Sık kullandığınız suyun uygun şekilde filtrelendiğinden ve / veya kirletici olmayan temiz bir kaynaktan alındığından emin olun.
Arttırılmış suya bazı mineraller veya başka besinler eklenmiş olsa da, ters ozmoz yoluyla damıtılmış veya filtrelenmiş iyonize veya işlenmiş alkali su, mineral içermeyebilir, bu da onu daha az besleyici yapar; Dünya Sağlık Örgütü , sindirim sisteminizi olumsuz yönde etkileyebileceği ve mineral kaybına neden olabileceğinden , düşük mineral içeriğine sahip suları düzenli olarak tüketmeme konusunda tavsiyede bulunur . Doğal olarak alkali su veya kaynak suyu daha iyi seçimlerdir çünkü tipik olarak mineral içerirler.

Alkali su hakkında alt satır
Alkali su mutlaka daha iyi değildir. Bunun yerine, filtrelenmiş ve mineraller içeren su tüketmeye ve yeterince su aldığınızdan emin olmalısınız. Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri'ne göre, sağlıklı hareketsiz erkeklerin yaklaşık 15.5 bardak sıvıya ihtiyacı var ve kadınların her gün 11.5 bardak sıvıya ihtiyacı var - ve bunun sadece yüzde 20'sini yiyeceklerden alıyorsunuz.
Ülkenin çoğu bölgesinde, sıvı ihtiyaçlarınızı karşılamak için güvenli ve ucuz bir şekilde musluk suyuna güvenebilirsiniz. Çevreye de bir iyilik yapacaksınız: daha az şişelenmiş su içmek, daha az tek kullanımlık plastik atık demektir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)