Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Albert UDERZO

Fineas

Epik
uye
Katılım
14 Mar 2018
Mesajlar
4,287
Tepkime puanı
5,416
Puanları
113
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Albert UDERZO, (1927- )


Albert-Uderzo.jpg

signature.gif
25 Nisan 1927 tarihinde Fismes, Reims'de doğan Albert Uderzo, İtalya'da yaşayan ailesinin göçü dolayısıyla genç yaşta Fransa'ya yerleşmiştir. Henüz on üç yaşındayken başladığı çizgiroman çalışmalarından sonra çizimleri ilk kez Le Petit Parisien ve Junior dergilerinde yayınlanmıştır.

uderzo_by_goscinny.gif


Goscinny'den Uderzo portresi.
Albert Uderzo, genç yaştaki bu başlangıcın ardından 1945'de Flamberge adlı bir çalışmasına zaman ayırmış ve burada yakaladığı hicivle gerçeklik karışımı üslubunu sonraki çizgiromanlarında da sürdürmüştür. Aynı yıl içinde Clic Clac adlı bir animasyonda da çalıştıktan sonra, hazırladığı ilk önemli eser sayılan Belloy (ülkemizde 1963 ve 1965'de Gıdık, 1968'de Küçük Şeyh ve 1970'de Yumurcak dergilerinde Baster adıyla kısa bir süre yayınlanmıştır), toplam dört adet maceradan ibarettir. Bu dönem yaptığı tüm işleri kulağa Amerikalı bir isimmiş gibi geldiği için Al Uderzo olarak imzalayan çizer, O.K. dergisinde yayınlanan birkaç çalışmaya daha imza atmıştır. 1950 yılında ise Bravo! adlı dergi için Captain Marvel Jr./Kaptan Marvel başlıklı Amerikan çizgiromanının bazı bölümlerini çizmiştir. Çizer arkadaşları Victor Hubinon, Eddy Paape, Mitacq ve yazar Jean-Michel Charlier ile birlikte La Wallonie dergisi için çalışmaya başladığı Belloy bu dönemin ürünüdür. 1951'de tanıştığı René Goscinny ile birlikte ortak çizgiromanlar hazırlamaya başlamışlar ve haftalık bir kadın dergisi olan Bonnes Soirées'de ilkini yayınlatmışlardır. Onu La Libre Junior için çizilen Jehan Pistolet ve Luc Junior izlemiştir. Bunları ise yine Goscinny ile birlikte 1958 yılında Tintin dergisine hazırlayacağı Oumpah-Pah/Umpah-Pah takip edecektir. İri yarı bir kızılderili savaşçısıyla İngiliz Kraliyet subaylarından birinin Yeni Dünya'da geçen mizahi maceralarının anlatıldığı başlık da sadece beş adet olan öyküyle dikkat çekmiştir. Ancak Uderzo'nun imza attığı en ünlü çalışması 1959 yılında Pilote dergisinin yayınlanmasıyla birlikte okuyucularına sunulan Asterix/Asteriks'dir. Sonradan Pilote dergisine de damgasını vuracak ve satışlarında büyük bir itici güç olacak Astérix çizgiromanı haricinde, Uderzo 1961-1967 yılları arasında yine bu dergi içinde yayınlanan Tanguy et Laverdure adlı çizgiroman serisine de sekiz tane heyecanlı ve reel tarzda çizilmiş macera hazırlamıştır. Goscinny'nin ölümünden sonra 1967' den beri albümler halinde de yayınlanan Galyalı'nın maceralarını hem yazıp hem de çizmeye devam etmektedir. Goscinny ile birlikte kurdukları Idéfix Stüdyoları'nda üretilen çizgifilm ve çizgiromanların yayın yöneticiliğini üstlenen Uderzo, yıllar geçtikçe kendini daha çok Asterix'e adamıştır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)