Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Akyuvarların Görevleri ve Özellikleri Nelerdir?

  • Konbuyu başlatan Mia
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:40

Mia

bayan
Katılım
26 Eyl 2016
Mesajlar
654
Tepkime puanı
15
Puanları
0
Cinsiyet
Kadın

İtibar Puanı:

Akyuvarların Görevleri ve Özellikleri Nelerdir?
Vücudumuz da bulunan her yapı elemanının, kendine has özellikleri ve görevleri bulunmaktadır. İnsan yaşamının devamı için oldukça önemli olan bu yapılar, aynı zamanda pek çok hastalığın oluşumunda ve önlenmesinde de görülür.

d0dN5L.jpg
Akyuvar, kanda bulunan renksiz yuvarlar olup lökosit ismiyle de tanınır. Akyuvarlar, çekirdeğini kaybeden alyuvarlardan farklı olarak çekirdek içermektedir. Ancak akyuvarlar, hücre tipi olmayıp, hücre grubu olarak tanımlanır. Çekirdek yapılarına göre grupları tayin edilmekle birlikte birinci grupta bulunan akyuvarların çekirdekleri parçalıdır. İkinci grupta yer alan akyuvarlar ise tek parçalı hücrelerden oluşmakta ve lenfosit monositler olarak adlandırılmaktadır.

Sağlıklı bir bireyin bir mililitrelik kanı içerisinde 4 – 10 bin arası akyuvar bulunmaktadır. Çocukluk döneminde daha yüksek olan bu sayı %60 – 70 oranında nötrofil, %20 – 30 oranında lenfosit, %2 – 8 oranında monosit, %1 – 4 oranında eozinofiller ve %0.5 – 1 oranında bazofiller içerebilir.

Akyuvarların vücut açısından en önemli görevi vücudu hastalık etmenleri yani mikroplara ve diğer yabancılara karşı korumak, savaşmaktır. Kan damarı çeperlerinden çıkan ve bağ dokusu içine geçebilen akyuvarlar olası mikrop tehdidi karşısında, mikroplara karşı harekete geçerek savunma sağlarlar. Yalnızca koruma ve savunma görevi üstlenmeyen akyuvarlar, mikroplara karşı aynı zamanda antikor üretimi sağlamakta ve bir anlamda bağışıklık kazandırmaktadır.

Akyuvarlar Video Konu Anlatımı


 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular