Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

AİLE BİREYLERİ İLE SOFRADA BULUNMANIN ÖNEMİ

EUPHRAT

https://forum.mevsim.org/
yonetici
Katılım
4 Ocak 2017
Mesajlar
1,154
Tepkime puanı
2,940
Puanları
113
Konum
izmir
Web sitesi
forum.mevsim.org
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Ailenizle Birlikte Yemek Yemeniz İçin Sekiz Neden
Size bir baba olarak neden TV'yi, bilgisayarı, cep telefonunu kapatıp bir aile olarak birlikte yemek yemeniz gerektiğini kanıtlayan sekiz bilimsel sebebi vereyim.
 Ailenizle Birlikte Yemek Yemeniz İçin Sekiz Neden


Elbette, bunun mümkün olmadığı bazı durumlar olacaktır. Örneğin, Türkiye Dünya Kupası Futbol karşılaşmasının büyük finaline kaldığında. Bu özel durum, televizyon etrafında bir akşam yemeği yemek için iyi bir neden. Fakat başka iyi nedenler olabileceğinden emin değilim, çünkü bilim şimdi yüzyıllardır bilinenleri kanıtlıyor.
Toplumumuzun ve genel olarak tüm dünyanın çılgınca yaşam tarzı, çoğu durumda, anne-babanın yenilen akşam yemeğinin parasını eve getirmek için çok çalışması, beynimizin sürekli işlemek durumunda kaldığı inanılmaz sayıda fazla uyaran… Tüm bunlar nedeniyle akşam yemeği saatinde medya ve teknolojinin dikkat çeken patlamalarından bahsetmeyi, birlikte oturmak, birlikte yemek yemek ve konuşmak gibi gelenek ve davranışlara tercih ediyoruz. Dilerseniz şimdi neden en azından akşam yemeklerini birlikte yemeliyiz bir bakalım ve yazının sonundaki kısa filmle içinizi ısıtalım.


1. Çocuklar, Anneler ve Babalar İçin Daha İyi Beslenme Sağlıyor
[TBR]https://icdn.ensonhaber.com/resimler/galeri/0_2965.jpg[/TBR]

Çok sayıda çalışma birlikte yemek yiyen ailelerin daha iyi bir genel beslenmeye sahip olduklarına işaret ediyor. Bu aynı zamanda birçok hastalık ve aşırı kilolu olma riskini düşürdüğü anlamına geliyor.

2. Dil ve Sosyal Becerilere Yardımcı Oluyor
[KRSAG]http://i2.wp.com/cocuklaringelisimi.files.wordpress.com/2013/11/sosyal-beceri-gelisimi.png?zoom=2.625&resize=280%2C188[/KRSAG]

Aile etkinlikleri söz konusu olduğunda, aile akşam yemeği, çocukların dil gelişimine katkıda bulunmada en önemli unsurlardan biri. Dr. Catherine Snow, “Çocuklar, masada birden fazla yetişkin varken, konuşmayı daha zengin kılma ve yetişkinlerin ilgisini çeken konulardan bahsetme eğilimindeler ve bu durum öğrenme süreçleri için son derece değerli fırsatlar yaratıyor” dedi.

3. Ev Yemeklerinin Daha Sağlıklı Olduğu Gerçeği
[KRSOL]https://i.pinimg.com/originals/ae/71/06/ae710667c36ab5ea2c6fe7fdd8f44cfc.jpg[/KRSOL]

Harvard Üniversitesinde yapılan bir çalışma, haftanın çoğu veya tüm günlerinde aile yemeklerini birlikte yemenin daha sağlıklı beslenmeyle ilişkili olduğunu göstermiştir. Bir başka Minnesota Üniversitesi araştırması, aile yemeği yiyen çocukların, ailelerinden ayrı yiyen çocuklardan daha fazla meyve, sebze tükettiğini ve daha az aperatif yiyecek tükettiğini ortaya çıkardı.

4. Çocuklarda Obeziteyi Azaltıyor
[KRSAG]https://www.doktorneder.com/wp-content/uploads/2018/04/cocuklar-ve-spor-1.jpg[/KRSAG]

Düzenli aile yemeği yemeyen ve uzun saatler TV/internet videoları izleyen küçük çocukların fazla kilolu olma ihtimalinin daha yüksek olduğu pek çok araştırmanın kanıtladığı bir durum. Yine araştırmalar gösteriyor ki, ilkokul 3. sınıfa kadar alınan kiloları vermek çok çok zor. Avustralyalı araştırmacılar, düzenli olarak aileleriyle birlikte yemek yiyen gençlerin fazla kilolu olma ihtimalinin daha düşük olduğunu tespit etmişlerdir. Düzenli aile yemekleri, aperatifleri azaltıyor ve ebeveynlerin çocuklarının ne kadar yediği konusunda daha iyi bir bilgiye sahip olmalarını sağlıyor.

5. Çocuklarda Mutluluğu Arttırıyor
[TBR]https://www.gidahatti.com/wp-content/uploads/2016/03/mutlu-cocuklar-gidahatti-2.jpg[/TBR]

İnsan bağının kimyasal fonemleri olan ve genellikle mutlulukla ilişkilendirilen oksitosin hormonu, birçok durumda yerken salgılanır. Bu, yüksek başarı elde eden gençlere yönelik bir anketlerin neden aileleri ile düzenli yemek yiyenlerin şu anki hayatlarında ve gelecekle ilgili beklentilerinde daha mutlu olduklarını gösterdiğini açıklayabilir.

6. Okulda Daha İyi Notlar
[KRSOL]https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2019/09/11/iecrop/okulalr-ne-zaman-kapanacak_16_9_1568185262-471x261.jpg[/KRSOL]

Aileleri ile daha sık yemek yiyen çocuklar, okulda da daha iyisini yapma eğilimindedir. Başka bir çalışma, sık aile yemeklerinin, daha iyi okul performansları ile ilişkili olduğunu ve gençlerin% 40’ının A ve B kazanma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.

7. Uzun Süreli İyi Alışkanlıklar

Araştırmacılar ergenlik döneminde aile ile yemek yeme alışkanlığı olan breylerin daha fazla meyve, sebze ve renkli, taze besinler tükettiğini ve daha az alkol tükettiğini kanıtladı.

8. Olumsuz Davranışlara Sergileme Olasılığı Azalıyor

Araştırmacılar aileleri ile yemek yiyen çocukların okulda daha iyi notlar almak ve gelecekleri konusunda daha olumlu tutuma sahip olmakla kalmayıp, uyuşturucu, sigara, alkol, gibi kötü alışkanlıklardan da uzak durduklarını gözlemledi. Haftada sadece iki kez aileleriyle akşam yemeği yiyenlerin haftada beş veya daha fazla aile yemeği yiyen gençlerle karşılaştırıldığında bu tür olumsuz davranışlarda bulunma olasılıkları daha yüksekti.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)