Paylaşımın Ve Sohbetin Tek Adresine HoşGeldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Agatha Christie’nin Kaybolan Kelimeleri

Fineas

Epik
uye
Katılım
14 Mar 2018
Mesajlar
4,287
Tepkime puanı
5,415
Puanları
113
Konum
İzmir
Cinsiyet
Erkek

İtibar Puanı:

Dünyanın en tanınmış polisiye roman yazarı Agatha Christie’nin “Filler de Hatırlar” adlı son romanı, insan zihninin iç işleyişi hakkında bir sır gizliyor. Toronto Üniversitesi’nden Dr. Ian Lancashire, Christie’nin eserlerinde, insan zihninin yaşlanması ile ilgili gizemlere dair ip uçları buldu.
1595319416038.png

Alzheimer tanısı
Kitapları iki milyardan fazla satılan Polise Edebiyatın Kraliçesi’ne, yaşamı sırasında bunama tanısı konmamış olmasına rağmen, Christie’nin romanları üzerinde yapılan çalışmalar, yazarın yaşlanmaya bağlı doğal değişikliklerin ötesinde ancak Alzheimer hastalığının belirtileri olarak kabul edilebilecek, değişiklikler görüldüğünü ortaya koymaktadır.
Kayıp kelimeler
Dr. Lancashire gibi Minnesota Üniversitesi’nden Dr. Kelvin Lim ve Dr. Serguei Pakhomov, Christie’nin romanında, Alzheimer hastalığı ve bunama için çok erken uyarı işaretleri olduğu yönünde bir çalışma yayınlamışlardır.

Agatha Christie’nin romanları üzerinde yapılan çalışmalar, sevilen yazarın, Alzheimer hastalığının gelişmekte olduğuna dair 80 işaret keşfedilmiştir.

Christie’nin 28 ila 82 yaşları arasında yazmış olduğu romanlar, Lancashire veToronto Üniversitesi’ndeki çalışma arkadaşları tarafından derinlemesine analiz edilmiştir. İnceleme sonucunda, Christie’nin romanlarında kullandığı kelime sayısının yaşlandıkça azaldığı tespit edilmiştir. Hatta hayatının son yıllarında kaleme aldığı kitaplarında, kelime sayısının yaklaşık %20 azaldığı, bununla birlikte belgisiz zamirlerin(şey, bir şey, hiçbir şey vb.) arttığı ve bazı sözcük öbeklerinin gençlik dönemindeki romanlarına göre çok daha fazla tekrarlandığı anlaşılmıştır.

Dr. Ian Lancashire ve bilgisayar bilimcisi Dr. Graeme Hirst’in yaptığı çalışmanın istatistiksel verileri, Alzheimer hastalığına bağlı hafıza güçlüğü belirtileri olarak kabul edilmiştir. Christie’nin 81 yaşında kaleme aldığı “Filler de Hatırlar” adlı romanında kullandığı kelime sayısı, gençlik yıllarındaki romanlarına göre yaklaşık %30 azalmış olduğu görülmüştür.

Lancashire, romanın “fillerin asla unutmadığı” ata sözünü kitabının ismi olarak seçmiş olmasını, zayıflayan zihinsel güçleri ile ilgili bir savunma olduğu ve romanlarının baş kahramanı Hercule Poirot’u konu hakkında yardıma çağırdığı yorumunda bulunmuştur.

Filler de Hatırlar” adlı romanı, bu bilgiler ışığında değerlendirmek isterseniz, Ankara radyosu yapımı olan radyo tiyatrosunu dinleyebilirsiniz.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)